< WRÓĆ DO Niebawem

Zielony Tydzień Polskiej Izby Żywności Ekologicznej 19-25.04

Niebawem2021-03-24

Czy Polacy wiedzą, jak rozróżnić produkt ekologiczny od konwencjonalnego?

 
 
Wiedza na temat żywności ekologicznej wciąż rośnie. Według raportu IMAS International „Żywność ekologiczna w Polsce w opiniach konsumentów” z 2019 roku zdecydowana większość Polaków zna pojęcie żywności ekologicznej. Prawie co szósty badany utożsamiał żywność ekologiczną z odpowiednim certyfikatem (57%). Jak więc możemy zaobserwować, świadomość na ten temat w naszym kraju rośnie. Ten trend warto jednak rozwinąć, tak aby jeszcze większa liczba Polaków poznała zalety ekoproduktów. Jedną z akcji promujących produkty ekologiczne jest Zielony Tydzień Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, który odbędzie się 19-25 kwietnia. Właśnie wtedy będzie można kupić produkty ekologiczne w promocyjnych cenach.
 
Jak rozpoznać produkt ekologiczny?
 
Nie wszyscy Polacy wiedzą, co kryje się za znakiem euroliścia. Wśród odpowiedzi pojawiających się w raporcie można odnaleźć wypowiedzi wskazujące na brak wiary w uczciwość pośredników. Natomiast certyfikat „euroliścia” jednoznacznie wskazuje, że produkt jest w pełni produktem ekologicznym. Unijne prawodawstwo dotyczące żywności ekologicznej obejmuje wszystkie etapy jej wytwarzania, przetwarzania i dystrybucji. Żywność podlega również kontroli, która gwarantuje autentyczność produktów oraz ma upewnić konsumentów, że niezależnie od miejsca produkcji certyfikowana żywność ekologiczna spełnia jednolity standard Unii Europejskiej. Organizację i egzekwowanie unijnych kryteriów UE pozostawia przepisom krajowym.

W Polsce te zadania wypełnia ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym. Euroliść jest więc znakomitym znakiem rozpoznawczym ekologicznego statusu produktów.
 
Bio, eko, organic – bardzo modne hasła, które można zauważyć wszędzie.
W raporcie znalazły się również opinie, że pojęcie „żywności ekologicznej” jest nadużywane. Trzeba uważać na firmy stosujące tzw. greenwashing, czyli przekonywanie klientów, że produkt, który nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska ani ekologią, jest eko. Jak rozpoznać, czy produkt pochodzi z rolnictwa ekologicznego? To proste – ma znak euroliścia.
 
Zielony Tydzień
 
Polska Izba Żywności Ekologicznej, której jednym z głównych celów jest edukacja na temat żywności ekologicznej, już w kwietniu szykuje akcję Zielony Tydzień. W ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi 22 kwietnia odbędzie się akcja promocyjna zachęcająca do zakupu ekoproduktów. W Zielony Tydzień zaangażowali się członkowie PIŻE – sklepy i producenci, ale akcja skierowana jest do wszystkich, czyli również do konsumentów. W połowie kwietnia (12-18 kwietnia) producenci żywności ekologicznej – członkowie PIŻE – zaproponują specjalne oferty w bardzo atrakcyjnych cenach – dla członkowskich sklepów PIŻE. Następnie te, w kolejnym tygodniu (19-25 kwietnia) zaproponują wyjątkowe oferty klientom detalicznym.
 
Jakie produkty kupisz w ramach Zielonego Tygodnia?
 
W ofercie są m.in. soki – np. sok 100% z granatów, sok z czarnego bzu czy sok z owoców róży – źródło naturalnej witaminy C. Co oprócz soków?

Ekomakarony z zielonego groszku, z algami morskimi czy gryczane, a do tego makarony orkiszowe – ekologiczne zamienniki konwencjonalnego makaronu. Przeróżne herbaty i kawy ze wszystkich zakątków świata. Rozmaite smarowidła do chleba – paprykarz, pasztet gryczany, pasta z ciecierzycy i inne wegańskie pasty. Zielony Tydzień to idealna okazja dla miłośników kiszonek – w ofercie jest sok z kiszonego selera naciowego, sok z kiszonych buraków czy EKO kapusta kiszona. Fani owoców i słodkości również znajdą coś dla siebie. Dżem 100% z czarnej porzeczki z chią, powidła bez dodatku cukru, chrupki malinowe i jabłkowe, liofilizowane truskawka, malina, żurawina, suszone owoce takie jak banan, ananas, wiśnia oraz bakalie i czekolady to tylko niektóre z propozycji.

A do tego bezglutenowe chleby, płatki śniadaniowe, gotowe dania, oliwa z oliwek, olej z awokado, certyfikowane produkty akwakultury i rybołówstwa (np. łosoś atlantycki czy pstrąg), mąki, ekologiczny napój energetyczny oraz kaszki dla dzieci. Oprócz żywności ekologicznej w promocyjnych cenach będą również kosmetyki, ziemia okrzemkowa i nawozy organiczne. Wszystkie produkty dostępne w ramach Zielonego Tygodnia do zobaczenia tutaj: www.jemyeko.com/produkty/
 
Jak wziąć udział w akcji?
 
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy jedynie sprawdzić, w których sklepach można kupić przecenione produkty. W akcji biorą udział zarówno sklepy stacjonarne, jak i online. Lista miejsc biorących udział w Zielonym Tygodniu znajduje się na stronie: www.jemyeko.com/sklepy/. Akcja odbywa się między 19 a 25 kwietnia, więc właśnie wtedy będzie można kupić produkty w promocyjnych cenach.
 
Polska Izba Żywności Ekologicznej to izba handlowa, która zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS