< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Najlepsze miejsca w Hiszpanii gdzie króluje tapas!

Hotele i restauracje2021-02-22

Turystyka kulinarna

Wiesz już, czym są tapas, ale czy wiesz, gdzie iść, aby spróbować tych najsłynniejszych? Z pomocą przyjdzie Ci lista niektórych z najpopularniejszych miejsc w znanych destynacjach turystycznych. Tapas są zazwyczaj serwowane bezpłatnie z napojami, choć nie zawsze tak jest. Niekiedy trzeba trochę dopłacić, a niekiedy trzeba je po prostu zamówić z menu – zwłaszcza te bardziej wyszukane.
 
Dzielnica La Latina w Madrycie
 

 
Jest to miejsce, które Cię nie zawiedzie, jeśli chcesz poznać jedną z najbardziej tradycyjnych dzielnic miasta. Na tutejszych ulicach, takich jak Cava Baja, Cava Alta i Humilladeros, znajdziesz niektóre z najstarszych barów i restauracji, które zwłaszcza w weekendy tętnią życiem, przyciągając licznych miłośników tapas. Najbardziej typowe tapas w Madrycie to patatas bravas (smażone ziemniaki z ostrym sosem), tortilla, krokiety, oliwki, sery i wędliny. Zazwyczaj podawane są do napojów i nie trzeba za nie płacić. Ciekawostką jest to, że spacerując po tej dzielnicy, spacerujesz po miejscu, na którym w Średniowieczu znalazły się pierwsze zabudowania miejskie Madrytu.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Madrytu
 
Kanapka z kalmarami i tapa w postaci oliwek. Hala targowa Cebada w dzielnicy La Latina.Kanapka z kalmarami i tapa w postaci oliwek. Hala targowa Cebada w dzielnicy La Latina.
 
Passeig de Sant Joan w Barcelonie
Jest to wyjątkowo modna ulica miasta. Chociaż to Poble Sec, a ostatnimi czasy Sant Antoni słynęły w Barcelonie z gastronomicznej oferty i tapas, obecnie nowości w dziedzinie drobnych przekąsek skosztować można właśnie na Passeig de Sant Joan. Czy wiesz, które tapas są najpopularniejsze? Wśród nich znajdziesz zarówno te najbardziej tradycyjne (na których bazie często powstają nowoczesne kreacje), jak na przykład ensaladilla (sałatka jarzynowa), bombas (nadziewane mięsem ziemniaki w panierce) i małe kanapki, jak i te wykwintne, będące często spuścizną kreacji uznanego w mieście szefa kuchni Ferrana Adrià.
 
Łuk triumfalny na Passeig Sant Joan, BarcelonaŁuk triumfalny na Passeig Sant Joan, Barcelona
Starówka Donostii-San Sebastián
Lekcja 1 – Pamiętaj, że tapas w San Sebastián to pintxos.
Lekcja 2 – Udaj się do starej części miasta i przejdź się ulicami takimi jak Pescadería, 31 de agosto i Fermín Calbeltón.
Lekcja 3 – Kosztuj ile tylko możesz, od klasycznej gilda (oliwka, chili i anchois) po bardziej wyszukane propozycje.
 
Wybór którejkolwiek trasy tapas w tych okolicach będzie trafny.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Donostii-San Sebastián
 
Starówka Donostii-San Sebastián i pintxos Starówka Donostii-San Sebastián i pintxos © Mikel Arrazola
 
Starówka w Bilbao
 
To nadal Kraj Basków, kraina pintxos. Chociaż skosztować można ich w całym Bilbao, tradycyjnie trzeba odwiedzić starówkę i przejść się ulicami, takimi jak Somerda, del Perro czy Plaza Nueva, gdzie serwowane są między innymi pintxos z kalmarów, małży, pieczarek, dorsza i tortilli. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Kraju Basków 
 
Zatoka w Bilbao i tapas z małży i pieczarekZatoka w Bilbao i tapas z małży i pieczarek
 
 
Grenada, miasto tapas
Słynące z Alhambry miasto jest dla wielu jednym z najlepszych miejsc, aby wyjść na tapas serwowane często bezpłatnie z napojami. Te typowe to smażone rybki, pincho moruno (szaszłyk z marynowanego mięsa), kanapeczki z serem i wędliną oraz patatas bravas i patatasalioli (smażone ziemniaki z sosem czosnkowym). Można ich skosztować praktycznie w całej Grenadzie, jednak ze względów turystycznych najlepiej zrobić to w okolicach katedry, w rejonach ulic Navas, San Mateo czy Elvira oraz na placach Nueva i Campillo.
 
Alhambra w Grenadzie. Tapas z gazpacho i patatas bravasAlhambra w Grenadzie. Tapas z gazpacho i patatas bravas © Turismo de Granada.
 

 
Starówka w Sewilli
Tapas to jedna z głównych atrakcji stolicy Andaluzji, a dobrą okazją na ich skosztowanie są krótkie przerwy podczas zwiedzania głównych zabytków miasta. Chcesz wiedzieć, co zamówić? W punktach Informacji Turystycznej w Sewilli znajdziesz kompletny przewodnik z miejscami wyspecjalizowanymi w każdej z najpopularniejszych tapas. Do tych, których koniecznie trzeba spróbować, należą: szczególnie polecane latem gazpacho i papas aliñás (ziemniaki w zaprawie), huevos a la flamenca (danie z jajek, które nazwę zawdzięcza swojemu kolorowi i temu, że jest typowe w Sewilli), rabo de toro (andaluzyjski specjał w postaci duszonego ogona wołowego), carrillada (policzki wieprzowe na bazie wieprzowiny iberyjskiej), pringá (danie na bazie mięsa i wędlin, które zgodnie ze zwyczajem należy jeść, korzystając z chleba zamiast sztućców) i marynowana ryba.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Sewilli
 
Tapa podana z białym winem w SewilliTapa podana z białym winem w Sewilli
 
Dzielnica Ruzafa w Walencji
Jest to jedna z najmodniejszych części miasta i jedna z najczęściej odwiedzanych w celu kosztowania tapas na świeżym powietrzu. Liczne lokale można znaleźć tu na ulicach Burriana, Ciscar i Cádiz. Tapas charakterystyczne dla Walencji to ryby i owoce morza, na przykład grillowana mątwa, sardele w occie, krokiety z dorsza, mięczaki takie jak tellinas i clochinas oraz kawałki ryby solonej. Oczywiście popularne są też małe porcje dań z ryżu, takich jak słynna paella. W okolicy znajdziesz też różne lokale z kuchnią autorską.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Wspólnoty Walenckiej
 
Hala targowa Ruzafa w Walencji. Tapa z paelliHala targowa Ruzafa w Walencji. Tapa z paelli © Joan Banjo
 
Dzielnica Húmedo w León
Czy wiesz, że León to miasto z największą liczbą barów przypadających na jednego mieszkańca w Hiszpanii? To głównie za sprawą tapas, dzielnica Húmedo jest natomiast najlepszym miejscem, by się nimi delektować. Ponadto w wielu lokalach serwowane są bezpłatnie z napojami. Dzielnica znajduje się w pobliżu najważniejszych zabytków León, takich jak katedra i zaprojektowana przez Gaudiego Casa Botines. Zatem najlepiej będzie kosztować klasycznych przekąsek, korzystając z krótkich postojów podczas zwiedzania.
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej León 
 
Dzielnica Húmedo w León i tapas z kaszanki i chorizo
 
Valladolid, tapas w centrum miasta
Starówka w Valladolid jest wyjątkowo wygodnym miejscem na spacer, podczas którego można się delektować pysznymi tapas. Większość restauracji znajduje się w okolicach katedry, na placach Portugalete, Universidad, San Martín i Martí y Monsó. Tapas mają tak duże znaczenie w mieście, że co roku w listopadzie odbywa się tu krajowy konkurs tapas, w którym różni kucharze odznaczeni gwiazdkami Michelin wybierają najlepsze tapas w Hiszpanii. Możesz tu skosztować niektórych z nagrodzonych przekąsek, takich jak Lechazo Taj Mahal (w restauracji Don Bacalao, na placu Brigidas), Bocata de calamares envuelto en obulato czy też Tigretostón (w restauracji Los Zagales, na ulicy Pasión).
Więcej informacji na stronie Informacji Turystycznej Valladolid
 
Tapa „Mar y Montaña del Mediterráneo” uczestnicząca w krajowym konkursie tapas w ValladolidTapa „Mar y Montaña del Mediterráneo” uczestnicząca w krajowym konkursie tapas w Valladolid © Concurso Nacional de Tapas de Valladolid
 
Plaza Mayor w Salamance i jej okolice
Pełne zabytków miasto uniwersyteckie – chodzenie na tapas musi być tu tradycją! Jest wiele miejsc, w których tapas są serwowane do napojów bezpłatnie lub są po prostu włączone w ich cenę. Można to sprawdzić w barach i restauracjach na Plaza Mayor i w jej okolicach z ulicami, takimi jak Prior, Consuelo, Concejo czy Plaza del Peso. Skosztować tu można wszelkiego rodzaju tapas, choć do najbardziej charakterystycznych należą: hornazo (bułka z szynką, chorizo i schabem), morcilla (kaszanka), chorizo, pincho moruno, callos (flaczki), pysk wieprzowy w panierce, chanfaina (gulasz z mięsa i podrobów jagnięcych) oraz palomas (sałatka warzywna na chrupkim cieście pszenicznym).
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS