< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Plastikowi mówimy NIE ! Znikają popularne plastikowe przedmioty !

Kalejdoskop2021-01-04

W tym roku wchodzi dyrektywa unijna ograniczająca zużycie plastikowych przedmiotów

Unia Europejska wypowiedziała wojnę plastikowi, już w tym roku z naszych półek znikną słomki, mieszadełka, sztućce, talerze, patyczki higieniczne, patyczki do balonów i kubki ze styropianu! Przewiduje się, że do 2030 r. plastik będzie w znaczący sposób ograniczony, a większość przedmiotów będzie poddana recyklingowi !

"Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 3 lipca 2021 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję" – przeczytamy w unijnej dyrektywie, która wprowadza zakaz.
 

Według organizacji ekologicznej WWF, każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego – to ekwiwalent wyrzucania jednej śmieciarki pełnej plastiku do oceanu co minutę.
 

Od stycznia 2021 za każdy kilogram nieodzyskanego plastiku kraj członkowski zapłaci do wspólnej kasy 80 eurocentów. Unia szacuje, że przyniesie to sześć miliardów euro rocznie. Najwięcej zapłacą Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Polska. My, według unijnych prognoz, ponad 400 milionów euro.
 
Największy problem to jednak butelki plastikowe, szacuje się, że od 2025 r. jednorazowe butelki plastikowe będą w jednej czwartej musiały składać się z przetworzonego plastiku, od 2030 r. poziom ten podniesie się do jednej trzeciej. Dzięki temu wzrośnie zapotrzebowanie na odzyskiwanie plastiku i bardziej wydajną selektywną zbiórkę. Dyrektywa wyznacza konkretne cele. W 2025 r. do selektywnej zbiórki musi trafić 77 proc. butelek, od 2029 już 90 proc. Państwa członkowskie mogą wybrać metodę zachęt, np. wprowadzić system kaucyjny.
W Polsce zapowiedział go minister środowiska Henryk Kowalczyk, podając orientacyjną cenę 10 gr za oddaną do skupu butelkę.
 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS