< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Taste Of Canada - Szefowie Zachodniego Wybrzeża gotowali w Ambasadzie !

Wydarzyło się2020-09-29

Połączenie kanadyjskich smaków z polskimi produktami !

 
 
"- Nie ma lepszego sposobu, abyśmy świętowali trzecią rocznicę tymczasowego stosowania CETA niż wspólny posiłek, który prezentuje owoce lub bardziej produkty, tej historycznej umowy handlowej!” - Ambasador Kanady w Polsce, Jej Escelencja Leslie Scanlon !
 
 
Taste of Canada to już drugie wydarzenie kulinarno - handlowo- towarzyskie  które odbyło się w Ambasadzie Kanady w Polsce - (23 września ).
W tym roku Ambasada zaprosiła polskich szefów kuchni z grupy Szefowie Zachodniego Wybrzeża, którzy na co dzień pracują z produktami regionalnymi, do wypróbowania kanadyjskich składników premium, a byli to - Andrzej Jakomulski, Mariusz Siwak, Karol Studziński, Adam Krzymkowski, Przemysław Góral i Dariusz Kontak.
 


Ich wyśmienite menu to przykład, jak polską doskonałość kulinarną można połączyć z wysokiej jakości kanadyjskimi produktami i składnikami, by stworzyć wyjątkowe potrawy.

Wydarzenie Taste of Canada zgromadziło ponad 30 wyjątkowych gości z polskiej branży gastronomicznej: szefów kuchni, właścicieli restauracji i hoteli, dystrybutorów i media kulinarne.
 

 
Wydarzenie miało formę kolacji degustacyjnej, podczas której podano menu złożone z ośmiu dań, sześciu z nich towarzyszyły wina kanadyjskie.
Każde danie stworzył inny szef kuchni z grupy Szefowe Zachodniego Wybrzeża.

W menu Taste of Canada zaprezentowano szeroką gamę kanadyjskich produktów premium, zarówno już obecnych na naszym rynku, jak i jeszcze niedostępnych w Polsce. Najbardziej intensywnie reprezentowaną kategorią produktową były ryby i owoce morza z homarem, przegrzebkami, karmazynem i flądrą żółtą z atlantyckiego wybrzeża Kanady oraz łososiem sockeye z wybrzeża pacyficznego. Inne zaprezentowane składniki to bizon z kanadyjskich prerii, dziki ryż, olej lniany, oraz syrop klonowy i żurawina z Quebecu.

Potrawom towarzyszyły wyśmienite wina z dwóch kluczowych kanadyjskich regionów winiarskich: Ontario i Kolumbii Brytyjskiej. Wieczór zakończyła degustacja kanadyjskich mocnych alkoholi: ginu z dzikich jeżyn, likieru z syropu klonowego i pomarańczy oraz rzemieślniczej whisky single malt.
 
Wszystkie te i wiele więcej kanadyjskich produktów jest teraz dostępnych dla polskich importerów bez cła dzięki tymczasowemu stosowaniu od 2017 roku umowy o wolnym handlu CETA.

"
Zarówno Kanada jak i Polska są narodami rolniczymi i produkującymi żywność na eksport. W 2019 roku udział eksportu żywności w całości eksportu towarów był niemal taki sam w obu krajach: 12 % w Kanadzie i 13 % w Polsce.
Daje to ogromny potencjał do zwiększania naszej wymiany handlowej w obie strony i wzajemnego cieszenia się pyszną kuchnią ! Jest to szczególnie prawdziwe w dobie obowiązywania CETA, umowy o wolnym handlu między Kanadą, a Unią Europejską, która wyeliminowała cła na prawie wszystkie produkty rolne i żywność przetworzoną. Myślę, że nie ma lepszego sposobu abyśmy świętowali trzecią rocznicę stosowania CETA niż wspólny posiłek, który pokazuje owocną współpracę tej zawartej umowy handlowej!" - powiedział Pani Ambasador !

 
Prezentacja degustacyjnego menu:
 
Amuse Bouche - Mariusz Siwak
Karmazyn/Soczewica/Cytrusy / Koper
Karmazyn z atlantyckiego wybrzeża marynowany w soku z cytryny, pomarańczy i limonki. Podany z emulsją z kopru i oliwy oraz chipsem z siemienia lnianego, soczewicy i szczawiku zajęczego 
Wino - Cornerstone Riesling
 
 
Przystawka - Karol Studziński
Homar/Avokado/ Dymka / Limonka
Ugotowane ogony homara duszone na maśle z dodatkiem limonki, podane na ravioli z farszem z części homara. Do tego zblanszowane filety z limonki i awokado podane w formie lodów. Całość dopełnia bulion z homara z nutą biłałego wina. 
Cornerstone Pinot Gris
 
 
Przystawka - Andrzej Jakomulski
Przegrzebki/Mango/Batat/ Pistacja/ Chili
Przegrzebki z atlantyckiego wybrzeża Kanady smażone na oleju aromatyzowanymi suszonymi pomidorami. Podane z puree z batatów i chutney z mango, chili i kolendry. Danie uzupełniały kuleczki z tempury i kiełki sakury, a także olej lniany z Kanady.
Wino: Wild Goose Riesling
 
 
Zupa - Andrzej Jakomulski
Pieczony pasternak, Syrop klonowy, Żółta flądra, Olej lniany 
Zupa krem z pieczonego pasternaka na bulinie warzywnym z syropem klonowym, śmietaną, podana z filetem z flądry kanadyjskiej, wędzonym ej dymem bukowym, serwowana z kanadyjskim olejem i groszkiem cukrowym
 
 
Danie główne - Adam Krzymkowski
Łosoś Sockeye/ Ostrygi/ Masło z syropem klonowym, dziki ryż , suszona żurawina, pietruszka 
Dziki łosoś z Pacyfiku podany na delikatnym risotto z dzikiego ryżu i ostryg z dodatkiem masła klonowego. Do tego mus z pieczonego korzenia pietruszki z wanilią. Uzupełnieniem dania była suszona żurawina i szczawik zajęczy. 
Wino Gold Hill Chardonnay
 
 
Danie główne - Mariusz Siwak
Bizon/ Ziemniak/ Gorczyca/ Warzywa / Wino czerwone
Antrykot z bizona z kanadyjskich prerii gotowany metodą sous vide. Podany z sosem z czerwonego wina i warzywami al dante. Całość dopełniła pralina ziemniaczana, chips ziemniaczany oraz mikro zioła. 

 
Wino: Gold Hill Cabernet Franc
 
Deser: Przemysław Góral i Dariusz Kontak
 
Wino lodowe, żurawina, borówka. czekolada ruby, biała czekolada, syrop klonowy
Podstawą deseru jest czekoladowy biszkopt na bazie orzechów pekan. Do tego krem angielski z puree żurawinowego , wina lodowego , żółtek i cukru. Dopełnieniem smaku jest czekolada rubinowa, borówka, oraz konfitura z żurawiny i czerwonej porzeczki. 
 
 
 
 
Wino Whistler Merlot Ice Wine.
Praliny: Bekon, żurawina, wino lodowe, orzech Pekan.
 
Ambasada Kanady w Polsce
Twitter: @CanadaPoland, @CanadaPologne, @CanadaPolska
Facebook: @CanadainPoland, @CanadaenPologne, @AmbasadaKanady
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS