< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Od 01 lipca nowe stawki VAT na produkty spożywcze !

Kalejdoskop2020-07-01

Co stanieje, a za co będziemy płacić więcej ?

Od dziś wchodzą nowe stawki VAT na produkty spożywcze. Wejście w życie nowych stawek zostało przesunięte z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. z uwagi na pandemię wywołaną przez koronawirusa. Wśród głównych powodów opracowania nowej matrycy VAT znalazła się chęć uproszczenia systemu i ujednolicenia stawek na podobne produkty.

 
- 5 proc. VAT obowiązuje na każdy rodzaj pieczywa, w tym na wyroby ciastkarskie, ale także na: chipsy (wcześniej 8 proc.) i słone paluszki (wcześniej 23 proc.).
 
- 5-proc. podatkiem zostały objęte wszystkie owoce, zarówno tropikalne (dotychczas 8 proc.), jak i krajowe (dotychczas 5 proc.) oraz na niektóre popularne orzechy,
 
5 proc. na zupy, buliony, żywność dietetyczną i homogenizowaną (spadek z 8 proc.). Identyczna obniżka obejmie również produkty dla niemowląt (żywność, artykuły higieniczne) 
 
Nie obeszło się jednak bez podwyżek, z 5 proc. do 8 proc. wzrósł VAT na niektóre przyprawy (m.in. kmin, szafran, kurkuma), a z 5 proc. do 23 proc. na owoce morza i kawior oraz przetwory z nich.
 
 
Jest jednak szansa, że nowa matryca zakończy wiele sporów o opodatkowanie podobnych towarów różnymi stawkami VAT. Dotychczas spory o to, czy np. musztarda (23 proc.) jest produktem podobnym do sosu musztardowego i powinna być również objęta niższym 8-proc. VAT, musiały rozstrzygać sądy.
Od dziś do obu tych produktów ma zastosowanie stawka 8 proc.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS