< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Tomasz Deker - polski cukiernik laureatem tytułu Prix Au Chef Pâtissier 2020 !

Wydarzyło się2020-06-30

Radość w świecie cukiernictwa !

Już w lutym ubiegłego roku ogłoszono nagrody International Academy of Gastronomy Awards, jednak dopiero teraz ujawniono nazwiska wszystkich laureatów tytułu Prix Au Chef Pâtissier 2020.

W tym roku w tym zaszczytnym gronie cukierników znaleźli się"
- Paco Torreblanca (Hiszpania), uważany za "aligatora" nowoczesnego cukiernictwa, doświadczenie zdobywał m.in w Paryżu, właściciel cukierni Totel autor wielu książek, 

Cédric Grolet (Hôtel Meurice, Paryż)- francuski cukiernik młodego pokolenia, jest szefem cukiernictwa w Le Meurice w Paryżu. Wypieki Groleta koncentrują się na owocach i reinterpretacji tradycyjnych francuskich deserów, znany jest  z tworzenia deserów, które są podobne do owoców, z których są zrobione.

- Pierluigi Portinari (Ristorante La Peca, Lnigo, Vicenza), najstarszy z braci Porttinari, z którymi wspólnie prowadzi lokal, pełni rolę administratora, sommeliera i cukiernika, 2004 został Cukiernikiem Roku, swoje doświadczenie zdobywał pod okiem szefa Arzak'a ,  
- João Henriques (Patisserie Eclair, Portugalia) i
Tomasz Deker (Polska), mistrz cukiernictwa pochodzący z Poznania, właściciel lokali Tomasz Deker i Tu Można Marzyć w Trójmieście, członek Klubu szefów Kuchni oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych poznańskich restauracjach oraz poza granicami kraju m.in. w szwajcarskiej L’Amphitryon w Saint-Genis-Pouilly, Barcelońskiej Espai Sucre, włoskiej Venecia w Sztokholmie. Juror w wielu rozmaitych konkursach, uczestnik wielu pokazów oraz projektów kulinarnych, a także reprezentant kraju oraz trener kadry narodowej mistrzostwach i olimpiadach kulinarnych. 
 
AIG, która obejmuje akademie kulinarne w 24 krajach, co roku przyznaje szereg nagród krajowych, takich jak nagroda cukiernika, wyróżnia również osoby prywatne i instytucje, które wyróżniły się w dziedzinie gastronomii, przyznając również Wielkie Nagrody Międzynarodowe między innymi za Sztukę kulinarną, kulturę gastronomiczną, naukę i żywność oraz l'Art de la Salle.
 
sogoodmagazine.com
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS