< WRÓĆ DO Niebawem

11. Sweettargi - Targi Cukiernicze, Piekarskie i Lodziarskie -zmiana terminu

Niebawem2020-03-02

Zmiana terminu !

 
Szanowni Państwo,
 
mając na uwadze duże ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARAS-Cov-2), w związku z aktualnymi zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym o nieprzeprowadzaniu imprez powyżej 1000 osób, a także mając na uwadze zdrowie Państwa i Państwa klientów, podjęliśmy decyzję o zmianie terminu Targów Cukierniczych, Piekarniczych i Lodziarskich Sweettargi 2020 na nowy termin, który zostanie ogłoszony niezwłocznie, z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej.
 
Bezpieczeństwo gości, wystawców i klientów jest naszym priorytetem, w obliczu niezależnych od nas okoliczności, oceniamy że decyzja o przesunięciu Sweettargów jest najrozsądniejszym z możliwych rozwiązań. Wiemy, że zmiana terminu Targów wiąże się dla Państwa z licznymi niedogodnościami, wszak przygotowania do najbliższej edycji były już na finiszu. Wierzymy jednak, że zrozumiecie Państwo naszą decyzję, zwłaszcza że zapadła ona po wielu rozmowach z naszymi Wystawcami.
 
 
Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jednakże względy bezpieczeństwa, przestrzegania zaleceń służ państwowych i poczucie odpowiedzialności za wszystkich uczestników Targów w obecnej sytuacji stały się kwestiami priorytetowymi.
 
Wszelkie informacje wynikające ze zmiany terminu zostaną Państwu przekazane przez managerów projektu.
 
Z poważaniem
 
ORGANIZATORZY
 
 
 
 
Od 21 do 23 marca w Katowicach będą odbywały się 11. Targi Cukiernicze, Piekarnicze i Lodziarskie. Oprócz prezentacji trendów i nowinek z branży, jedenasta edycja Sweettargów będzie pełna konkursów, pokazów i atrakcji.
Po raz pierwszy na Swettargach zagości Salon Czekolady – ekskluzywna strefa prezentująca najlepszych twórców, rzemieślników i producentów czekolady.
 
 
Salon Czekolady
 
Niekoronowany król wydarzeń towarzyszących targom to z pewnością tegoroczny Salon Czekolady. Wystąpi na nim m.in. Mariusz Górecki, finalista i reprezentant Polski w konkursie Valrhona C3. Finalista konkursu World Chocolate Master (7 miejsce na świecie) Michał Iwaniuk i jego prawa ręka Maciej Wiśniewski po raz pierwszy w Polsce wykonają pokaz „Rzeźba z czekolady”. A Ania Wróbel ze Słodkiego Wierzynka wprowadzi nas w tajniki pralin i trufli. W Salonie Czekolady odbędzie się „Konkurs na Pralinę” – na jego uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
 
 
Goście specjalni                      
 
Scena główna tegorocznych Sweettargów będzie wyjątkowo bogata w wydarzenia i gości. Pierwszym z nich będzie doskonale znana, nie tylko z programu Master Chef, Jolanta Kleser właścicielka Pracowni Smaku i gospodyni kuchni Pytanie na Śniadanie, wprowadzi nas w temat przewodni tegorocznych Sweettargów „Słodki-Słony”. Za sprawą Malwiny Franczak, dwukrotna laureatka Cake Festival Poland (i innych nagród) w kategorii sugarcraftingu, nie zabraknie atrakcji dla dekoratorów i cukierników, a Daria Marszałek, właścicielka topowej butikowej cukierni Cocoart’s, wprowadzi nas w temat „Nowoczesne cukiernictwo – jak nie zbankrutować, tworząc ekskluzywne desery i ciastka”. Idąc za trendami poruszymy temat Zero Waste, za sprawą Elżbiety Marszałek właścicielki Ooo ciastko!, która przeprowadzi pokaz „Słodkości w duchu zero waste dla każdego”, a autorka bloga i publikacji „Wegańskie słodycze”, Karolina Gawrońska pokaże „Klasyczne słodkości w roślinnej odsłonie”. Zadbamy nie tylko o ciało, ale i o ducha: Karolina Nicpoń – fotografka specjalizująca się w tematach kulinarnych, zaznajomi nas z podstawami fotografii kulinarnej, czyli „Jak fotografować by klient chciał zjeść”. Gośćmi Głównej sceny będą także: Michał Iwaniuk, Maciej Rosiński, Maciej Wiśniewski – topowi szkoleniowcy w Polsce, laureaci licznych nagród i autorzy pierwszej polskiej publikacji dla pastry chefów.
 
 
 
Debaty, panele i warsztaty
 
Jak co roku sprawnie łączymy teorię z praktyką: tak będzie również podczas 11. Sweettargów. Na panel o pieczywie rzemieślniczym „Świeżo wypieczony trend 2020” zaprasza jego prowadząca: Anna Kania, redaktor naczelna Mistrza Branży oraz Michał Molenda (Moxo Bakery), Wolny Chlebora. „Cukiernik na Instagramie – social media jako nieodłączny składnik tortu i ciasta” to temat, który bez względu na wiek powinien zgromadzić przy jednym stole wszystkich odwiedzających Sweettargi. Debatę poprowadzi Agnieszka Klimczak z Tortownia.pl, a uczestniczyć w niej będą: Nanan (najlepsza butikowa cukiernia we Wrocławiu), Kafej (jedna z kultowych kawiarni Śląska), Iga Sarzyńska (jedna z najlepszych cukierniczek w Polsce), Angelika Borysiak (specjalistka od social mediow i PR w gastronomii).
 
Oprócz spotkania z Malwiną Franczak i Karoliną Nicpoń na scenie głównej, na chętnych czekać będą warsztaty z ww. paniami: Warsztaty z sugracraftingu oraz z Fotografii kulinarnej.
 
 
Sweettargi zawsze mogły poszczycić się wspaniałymi partnerami, z którymi organizowaliśmy ciekawe pokazy, warsztaty i konkursy. Tak będzie i tym razem. Serdecznie zapraszamy!
 
Bilety można zakupić podczas targów w kasach przy wejściu.
 
Bilet bez rejestracji (wejście na jeden dzień): 30 PLN
Bilet po rejestracji (wejście na jeden dzień): 20 PLN
Bilet po rejestracji (trzydniowy): 40 PLN
Uczniowie i dzieci powyżej 8 roku życia: 15 PLN
Dzieci do lat 8, tylko pod opieką osoby dorosłej: wstęp bezpłatny

Miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
plac Sławika i Antalla 1, 40-163 Katowice
 
 
 
 
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS