< WRÓĆ DO Niebawem

Konkurs Dworskiej Kuchni Myśliwskiej - odwołany !

Niebawem2020-03-10

Informujemy, że konkurs zostanie odwołany !

 

Seredcznie zapraszamy do udziału w Festiwalu i Konkursie Dworskiej Kuchni Myśłiwskiej, który odbędzie się 25 kwietnia, w przepięknym i gościnnym Zamku w Baranowie Sandomierskim. 

Organizatorem Festiwalu jest Waldemar Hołówka z Klubu Szefów Kuchni oraz Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA Zamek w Baranowie Sandomierskim  - współorganizator, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu - współorganizator.

 Festiwal organizowany jest przy wsparciu i pomocy merytorycznej członków Klubu Szefów Kuchni.

Celem głównym Festiwalu jest kultywowanie i utrwalanie dawnych polskich tradycji kulinarnych oraz szeroko pojęta edukacja dotycząca początków Kuchni polskiej wywodzącej się z kuchni myśliwskiej, która głównie miała miejsce na dworach, w pałacach czy w zamkach oraz powrót do tradycji i wykwintności dań szlachecko-magnackich ściśle związanych z tradycjami kuchni myśliwskiej.
 
Uczestnicy konkursu powinni wykazać się znajomością w przygotowaniu dań kulinarnych w autorskiej aranżacji zgodnie z obowiązującymi światowymi trendami.
Festiwal ma zasięg międzynarodowy oraz formę imprezy otwartej.

Konkurs nominowany jest do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2020.
Udział w nim weźmie 9- dwuosobowych zespołów kucharskich (szef + kucharz pomocniczy) wyłonionych w drodze eliminacji z nadesłanych zgłoszeń,       zakwalifikowaniu drużyny do Festiwalu decyduje Kapituła Konkursu.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przystawki oraz dania głównego, po 8 porcji. 
 Obowiązkowymi produktami do przygotowania przekąski są:
    •  Królik (dowolny element gastronomiczny)
    •  Gruszka świeża
    •  Szafran
Obowiązkowymi produktami do przygotowania dania głównego są:
    •  Królik (dowolny element gastronomiczny)
    •  Smardze świeże i/lub suszone
    •  Żółtko jaja kurzego
 
Wszystkie zgłoszenia konkursowe należy przesyłać drogą elektroniczną do dnia 05 kwietnia 2020 roku na adres: w.holowka@holsongroup.eu i/lub piotr@szczypior.hub.pl.
W sprawach merytorycznych i technicznych prosimy o kontakt Waldemar Hołówka  +48  609 548 355.

Lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w Finale Festiwalu podana zostanie do publicznej wiadomości do dnia 11 kwietnia 2020 roku.

Zakwalifikowane ekipy kucharskie zobowiązane są do potwierdzenia swojego udziału w Festiwalu do dnia 15 kwietnia 2020 roku (drogą elektroniczną na adres: w.holowka@holsongroup.eu i/lub piotr@szczypior.hub.pl).

Tutaj znajdziesz:Regulamin

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS