< WRÓĆ DO Niebawem

Zapraszamy na Targi EXPO SWEET ! 23-26.02

Niebawem2020-01-18

Zapraszamy na Targi EXPO SWEET !

Mistrzostwa Polski w Przygotowaniu Deseru -25.02.2020

Expo Sweet to największe w Polsce (i w Europie Centralnej) targi branży cukierniczej i lodziarskiej. W roku 2019 odwiedziło je niemal 25 000 osób z Polski i zagranicy (głównie Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, ale także z Włoch). W związku z dynamicznym rozwojem cukiernictwa i lodziarstwa w Polsce należy się spodziewać jeszcze większego sukcesu w przyszłym roku.
Oprócz części targowej zaplanowane były także liczne konkursy rangi mistrzowskiej, między innymi Mistrzostwa Polski w Dekoracji Tortów, które odbyły się pod patronatem FIPGC. Zwycięzca Mistrzostw będzie reprezentował Polskę w CAKE DESIGNERSWORLD CHAMPIONSHIP 2020 w Mediolanie podczas targów HOST.

W lutym 2019 odbyła się jedenasta edycja tej imprezy. Targi rozpoczęły się w niedzielę 17 lutego. Po raz drugi w hali Centrum Expo XXI Warszawa przy ul. Prądzyńskiego 12/14 - jednym z największych kompleksów hal wystawienniczych w Warszawie. W 2019 roku zorganizowaliśmy wspaniałe konkursy, w których wzięli udział najlepsi specjaliści branży cukierniczej i lodziarskiej z całej Polski i zagranicy. Zadbaliśmy także o bogatą ofertę szkoleń i seminariów. Ale przede wszystkim zgromadziliśmy najważniejsze firmy oferujące maszyny i surowce dla cukierników, piekarzy, lodziarzy ale też właścicieli kawiarni, restauracji oraz wszelkich innych obiektów, w których serwuje się „coś słodkiego”.

Do udziału w targach Expo Sweet 2020 zapraszamy wszystkie firmy, dla których rynek cukierni, lodziarni jest ważny.
Gwarantujemy, że nasze targi odwiedzą najlepsi cukiernicy, lodziarze, piekarze i restauratorzy z całej Polski. Jeśli Państwa firma chce dotrzeć do nich ze swoją ofertą, powinna pojawić się na Expo Sweet 2020.

 
 
W dniu 25 lutego 2020  podczas Targów Expo Sweet w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędą się Mistrzostwach Polski w Przygotowaniu Deseru.

Temat Mistrzostw: Polskie desery – wczoraj, dziś i jutro.
 
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby pracujące w punktach gastronomicznych tj. restauracjach, kawiarniach, barach i hotelach, niezależnie od ich wyuczonego zawodu.

Celem Mistrzostw jest popularyzacja sztuki cukierniczej w branży gastronomicznej. Każdy zespół musi przygotować 12 sztuk identycznych deserów restauracyjnych a la carte. Gramatura całego deseru łącznie z dekoracją nie może być niższa niż 80 gr ani wyższa niż 120 gr (do masy deseru nie wlicza się masy talerza). Czas przygotowania to 2 godz.


Zespoły zakwalifikowane do Mistrzostw będą powiadamiane do 13 stycznia 2020. Organizatorem konkursu jest EXPO SWEET EZIG, a patronami merytorycznymi – Fundacja Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.
 
 Decyzją jury złożonego z przedstawicieli OSSKiC, KSK, SKP, PIK oraz Expo Sweet do konkursu zakwalifikowano :
 
1. Albertina Restaurant & Wine
2. 62 bar&restaurant
3. Kawiarnia na Krzyckiej Vroclinki
4. Lavenda cafe & lunch
5. Puro Hotel Warszawa
6. Restauracja Affogato
7. Restauracja Art
8. Restauracja Filharmonia Smaku
9. Restauracja Halka (Hotel Aries)
10. Restauracja Mirage
11. Restauracja Sezony
12. Restauracja Szara Gęś.

Więcej: www.exposweet.pl.
 
Program Targów EXPO SWEET
 
Zaproszenia: Osoby zainteresowane proszone są o email. redakcja@papaja.pl

 
codziennie od 10:00 do 18:00
(26.02 do 16:00)
Centrum Expo XXI w Warszawie
ul. Prądzyńskiego 12/14

Regulamin Mistrzostw i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na www.exposweet.pl

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS