< WRÓĆ DO Niebawem

Zapraszamy na wyjątkową kolację poświęconą kuchni bałkańskiej -09.05

Niebawem2019-03-09

To będzie połączenie dwóch kultur !

 
Inicjatywy “Poznańscy Kucharze Razem” nie trzeba nikomu przedstawiać. Najlepsi poznańscy szefowie kuchni od lat spotykają się podczas niezwykłej kolacji, by 2-3 razy do roku wspólnie podejmować gości. Tym razem do grona gospodarzy wieczoru dołączy dwóch szefów kuchni reprezentujących Albanię i Serbię. Kolacja odbędzie się w restauracji Nifty no. 20 (Hotel PURO) w dniu
09 maja o godzinie 19:00.
 
Niewielka pula biletów na wydarzenie "Bałkańscy i Poznańscy Szefowie Kuchni Razem" trafiła już do sprzedaży. Uroczysta kolacja jest kulinarnym wstępem do planowanego na lipiec tego roku Szczytu Bałkanów Zachodnich. Kolacja towarzyszyć będzie zaplanowanemu na maj cyklowi imprez naukowych i kulturalnych organizowanych przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM pod patronatem resortu spraw zagranicznych. 
 
W związku z przygotowaniami do zaplanowanego na rok 2019 Szczytu Bałkanów Zachodnich, Miasto Poznań podjęło szereg działań promocyjnych i informacyjnych mających na celu przybliżenie mieszkańcom naszego regionu kultury państw zaproszonych do udziału w zaplanowanym na lipiec szczycie.
 
W lipcu do Poznania przyjadą między innymi przedstawiciele Serbii, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej.
Pierwsze z planowanych działań promocyjnych, w tym wspomniana kolacja, odbędą się już w maju 2019 roku. Kolacji towarzyszyć będą warsztaty kulinarne dla profesjonalistów i dla amatorów w “The Kitchen Studio”. Poznańskie restauracje wprowadzą także do swojego menu dania inspirowane kuchnią bałkańską. Wspomniane dania pojawią się w wybranych poznańskich restauracjach dwukrotnie - w dniach od 13 do 19 maja oraz od 1 do 7 lipca 2019 (lista restauracji dostępna wkrótce).  
 
 
Bartosz Fabiś i Sergiusz Hieronimczak podczas kolacji degustacyjnej 
 
Kolacja w restauracji Nifty no. 20 (PURO hotel) organizowana jest przez grupę znanych i cenionych Poznańskich szefów kuchni, związanych z inicjatywą “Poznańscy Kucharze Razem”. Niezwykłe menu zostanie przygotowane wraz wraz z zaproszonymi specjalnie na ten wieczór szefami kuchni z Albanii i Serbii. Kolację Bałkańscy i Poznańscy Szefowie Kuchni Razem przygotuje ośmiu poznańskich szefów kuchni i dwóch gości z zagranicy. Kolacji towarzyszyć będzie pairing bałkańskich win.
 
 
Goście:
Uros Urosevic - Serbia
Arjan Ceka (Aranit Brace) - Albania
 
Uros Urosevic z Serbii to profesjonalny szef kuchni z szerokim doświadczeniem w branży hotelarskiej. Obecnie jest prezesem serbskiej kapituły w World Master Chefs Society, założycielem Serbskiego Master Chef Association oraz założycielem i prezesem Euro-toques Serbia. To pierwszy szef kuchni z Serbii, który został przyjęty do World Master Chefs Society, a także juror, międzynarodowy sędzia kulinarny z licencją WACS (World Association of Chefs) i trener wielu pokoleń kucharzy, z którymi zespołowo i indywidualnie wywalczył wiele prestiżowych wyróżnień. Jest honorowym członkiem kilku stowarzyszeń szefów kuchni w całej Europie oraz członkiem jury degustacyjnego w ITQI (International Taste & Quality Institute) w Brukseli.
 
Gospodarze:
Sergiusz Hieronimczak- TOP CHEF Polska - Szef Kuchni NIFTY No. 20, PURO Hotels
Michal Kuter - Szef Kuchni Restauracja A NÓŻ WIDELEC
Tomasz Purol -TOP CHEF Polska - Szef Kuchni Blow Up Hall 5050 Hotel
Dominik Narloch - Szef Kuchni Restauracja Cucina
Dawid Klimaniec - Figa
Artur Skotarczyk - MUGA
Dawid Łagowski - Pałac Mierzęcin
oraz medaliści Kulinarnego Pucharu Polski:
Bartosz Fabiś - Nifty no. 20
i Michał Kozłowski - Nifty no. 20
Patryk Dziamski- Top Chef, właściciel restauracji Aroma by Patryk Dziamski
Jakub Kasprzak- szef kuchni
Tomasz Zdrenka - Restauracja Garden City 
Prowadzący kolację i narrator wieczoru:
Hubert Gonera
 
Inicjatywa “Poznańscy Szefowie Kuchni Razem” jest zjawiskiem wyjątkowym nie tylko w skali naszego kraju, ale także w wymiarze europejskim. To wydarzenie cykliczne, inspirowane przez samych szefów kuchni, mające od pierwszej edycji jeden cel - pokaz umiejętności najlepszych poznańskich szefów kuchni, którzy 2-3 razy do roku łączą siły by z dumą prezentować kulinarny potencjał regionu.
 
 
Hubert Gonera, Artur Skatarczyk i Michał Kuter podczas jednej z poprzednich edycji wydarzenia
 
 
Miejsce: Restauracja NIFTY No. 20, ul. Żydowska 20, Poznań
Termin: 9 maja 2019, godzina 19:00
Menu: 7 dań degustacyjnych
Cena: 190 zł
Rezerwacja biletów mailowo: niftyno20@niftyno20.pl lub telefonicznie: 61 333 11 60.
 
Organizatorem wydarzenia jest PLOT - Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 
Pozostali organizatorzy:
- Miasto Poznań
- Poznańscy Kucharze Razem
- Restauracja NIFTY No. 20
Bałkańscy szefowie kuchni -  ros. Urosevic z Serbii oraz Aranit Brace z Albanii - przyjadą do Poznania na zaproszenie Joanny Ochniak (organizatorka konkursu kulinarnego Wielkopolski Kucharz Roku, przewodnicząca Kobiet w WACS, prezes Fundacji Gastronomia na Obcasach)
 
 
Do zobaczenia w PURO hotel Poznań!
Hotel PURO w Poznaniu - gospodarz wydarzenia
 
 
Zapraszamy!

 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS