< WRÓĆ DO Wydarzyło się

„Grasz o europejski staż”, czyli niezapomniane doświadczenie zawodowo-turystyczne młodzieży w ramach programu ERASMUS

Wydarzyło się2019-02-26

 

 

W miesiącach lipiec – wrzesień 2018 roku młodzież odbywała staż w ramach projektu „Grasz o europejski staż”. Było to dla nich niezapomniane doświadczenie zawodowo-turystyczne. Wszystkie działania realizowane były dzięki programowi ERASMUS+.
 

Możliwość nabycia doświadczenia w zawodzie i obcowania z inną narodowością dało uczniom pozytywnego „kopniaka” do rozwoju.

Projekt „Grasz o europejski staż” to kolejna odsłona konceptu realizowanego przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) w ramach programu ERASMUS+. Tym razem w projekcie wzięli udział  uczniowie z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku oraz Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.
 

 
W czasie realizacji projektu „Grasz o europejski staż” uczniowie w zawodach z branży gastronomiczno-hotelarskiej, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Kucharz uczestniczyli w zajęciach z języka hiszpańskiego, angielskiego oraz przygotowania kulturowego przysposabiające do miesięcznych praktyk w przedsiębiorstwach w Hiszpanii.

Staż w Hiszpanii to dla uczniów niezwykłe wyróżnienie. Do projektu kwalifikowana była młodzież szczególnie się wyróżniająca, uczestnicząca w życiu szkoły, biorąca udział w konkursach gastronomicznych. Z drugiej zaś strony dano również szansę uczniom, którzy nigdy nie wyjechaliby za granicę ze względu na trudną sytuację społeczno-materialną. Praktyki w Hiszpanii są urozmaiceniem i niezaprzeczalnie różnią się od tych rodzimych ze względu na tradycje kulinarne, turystyczne i kulturowe. Pozwoliły one uczniom szkół na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych oraz rozwój osobisty.
 
W lipcu staże odbyły:
- 12-osobowa grupa w Granadzie (uczniowie z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie),
- 16-osobowa w Cordobie (uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie). 
W sierpniu do Hiszpanii wyruszyły dwie grupy młodzieży:
- 12-osobowa odbywająca staż w Granadzie (uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku), oraz
- 16-osobowa grupa z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza z Sochaczewa, która staż odbywała w Granadzie.
 
 
Działania realizowane były we współpracy z hiszpańskim Partnerem EUROPROYECTOS ERASMUS PLUS S.L.. Kooperacja ta pozwoliła na wybór miejsc stażu dopasowanych do potrzeb uczniów uczestniczących w projekcie. Zebrane doświadczenie pozwoliło instytucji nawiązać współpracę z wieloma zakładami pracy w różnych branżach, w tym w branży gastronomicznej. EUROPROYECTOS ERASMUS PLUS S.L.  posiada w Hiszpanii kontakty w najlepszych hotelach i restauracjach.  EUROPROYECTOS ERASMUS PLUS S.L. dodatkowo prowadzi bieżącą ewaluację oferowanych miejsc staży, aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom stażystów. Założeniem współpracy w ramach konsorcjum jest wymiana europejskich doświadczeń w zakresie branży HoReCa. Dodatkowo, konsorcjum promuje dobre praktyki, rezultaty projektu oraz Uczestników projektu.
 

Niezaprzeczalnie wartością dodaną projektu było stworzenie sieci kontaktów w skład której weszli uczestnicy projektu, kadra pedagogiczna ucząca przedmiotów zawodowych, uczniowie szkół konsorcjum oraz właściciele i pracownicy obiektów hotelowo-gastronomicznych na terenie Hiszpanii. Jak wszyscy podkreślają, tylko dzięki takiemu holistycznemu podejściu można czerpać najwięcej.

Nie bez znaczenia pozostaje element integracyjny oraz obserwacja siebie nawzajem w miejscach praktyk zawodowych. Każdy z Uczniów biorących udział w stażach na terenie Hiszpanii wyniósł nową wiedzę oraz nauczył się samodzielności. Dla większości Uczniów wyjazd na staż to pierwsza tego typu przygoda, która nie pozostała bez znaczenia dla przyszłego życia osobistego oraz zawodowego.
 
 
 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS