< WRÓĆ DO Niebawem

IV Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 10.03

Niebawem2018-01-05

Lista uczestników !

 
W dniach 09.03.-11.03.2018 r. Hotel Atut **** w Licheniu Starym gościć będzie uczestników kolejnej edycji IV MISTRZOSTW POLSKI W POTRAWACH I KAWIORZE Z JESIOTRA.
 
Od 2015 roku zmaganiom profesjonalnych kucharzy z całego kraju
towarzyszą wymagający sędziowie w postaci autorytetów branży kulinarnej, goście specjalni, liczne degustacje oraz widowiskowe atrakcje.
 
Historia jesiotra sięga prawie 250 mln lat wstecz. Nazywany królewską rybą ze względu na swoje walory smakowe, wartości odżywcze i brak ości, jesiotr często gościł na dworskich stołach. Jednak pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych gatunek te niemal całkowicie wyginął.
Aktualnie największe łowiska specjalizujące się w hodowli jesiotra i produkcji kawioru znajdują się w najbliższych okolicach Hotelu Atut****.
 
 
Ekskluzywny konkurs z jesiotrem i czarnym kawiorem w roli głównej zyskuje z każdym rokiem większą liczbę entuzjastów. Jego tradycja wpisała się na stałe w kalendarz branży kulinarnej w Polsce.
 
Kulinarne zmagania będzie oceniać jury z uznanymi szefami kuchni, Jerzym Pasikowskim i Adamem Dmyterko na czele. Gościem specjalnym oraz przewodniczącą jury VIP została natomiast Ewa Wachowicz. Gospodarzem i współorganizatorem mistrzostw, jak co roku jest czterogwiazdkowy Hotel Atut usytuowany w miejscowości Licheń Stary nad Jeziorem Licheńskim. Region słynie z hodowli jesiotra oraz wysokogatunkowego kawioru, który jest dystrybuowany do renomowanych restauracji na całym świecie. To także specjał hotelowej restauracji Yesiotr. 
 
Czujemy satysfakcję, że mistrzostwa na stałe weszły do kulinarnego kalendarza najważniejszych konkursów w Polsce. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach, ponieważ każdą kolejną edycję traktujemy jak kolejne wyzwanie. Cel nadrzędny to jednak konsekwentna promocja lokalnych przysmaków, do których bez wątpienia należy jesiotr. Największe łowiska tej królewskiej ryby w Polsce znajdują się właśnie w okolicach Konina, dlatego poprzez mistrzostwa budujemy pozytywne skojarzenia z regionem, który jest nam szczególnie bliski – zapewniła Agata Fludra, dyrektor marketingu Hotelu Atut.
 
W rywalizacji wezmą udział wyselekcjonowane, dwuosobowe zespoły, które przygotują królewskie potrawy z jesiotrem w roli głównej. O poziom konkursu jesteśmy spokojni. Ocenie jury będą podlegać nie tylko smak czy sposób podania potrawy, ale również jakość pracy, czystość stanowiska, wykorzystanie czasu i składników – powiedział Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra.
 
Jestem zwolenniczką przenoszenia tradycji na talerze, ale w nowoczesnym wydaniu. Uczestnicy konkursu niejednokrotnie zaskakiwali mnie nieszablonowymi pomysłami na skomponowanie dań z jesiotrem i kawiorem. Bycie jurorem podczas mistrzostw to dla mnie niezwykle inspirujące doświadczenie, dlatego już po raz kolejny przyjęłam zaproszenie od Hotelu Atut – przyznała Ewa Wachowicz, gość specjalny wydarzenia oraz przewodniczący jury VIP.
 
Drużyny zakwalifikowane do konkursu powinny, poza jak najlepszym smakiem swoich potraw, zadbać o to, aby dania prezentowały się perfekcyjnie. Atutem bez wątpienia będą także elementy widowiskowe podczas gotowania. Każda dwuosobowa ekipa będzie musiała wykonać potrawę w formie dania głównego oraz przystawki dla siedmiu osób.
 
Dodatkowo elegancka Gala zwieńczająca Mistrzostwa to ekscytujący moment wręczenia nagród wyróżnionym drużynom, wyborne jedzenie Restauracji Yesiotr i wspaniała zabawa do rana.
 
W tym roku Organizatorzy zapraszają do udziału zespoły reprezentujące restauracje i hotele z całej Polski.
 
Tematem przewodnim konkursu jest jesiotr i kawior z jesiotra oraz przystawka z jesiotra, podanego na porcelanie firmy DAJAR.
 
Konkurs nominowany jest do Kulinarnego Pucharu Polski

Nagrody dla zwycięzców 


I miejsce:
Zwycięzca Konkursu Nominowanego otrzymuje 1800 zł oraz nominację do II etapu KPP 2018
Nagroda pieniężna od Hotelu Atut**** w kwocie 2 000 zł oraz statuetka Jesiotr
Nagrody rzeczowe od firmy Iglotex, Smolioski i Oerlemans
 
II miejsce:
Nagroda pieniężna od Hotelu Atut**** w kwocie 1 500 zł oraz statuetka Jesiotr
Nagrody rzeczowe od firmy Iglotex, Smolioski i Oerlemans
 
III miejsce:
Nagroda pieniężna od Hotelu Atut**** w kwocie 1 000 zł oraz statuetka Jesiotr
Nagrody rzeczowe od firmy Iglotex, Smolioski i Oerlemans
Nagroda VIP:
Nagroda pieniężna od Hotelu Atut**** w kwocie 800 zł
Puchar - nagroda wręczana przez p. E. Wachowicz
Nagrody rzeczowe od firmy: Iglotex, Smolioski i Oerlemans
 
Konkurs odbędzie się w sobotę, 10.03.2018 r.
 
Konkurs IV Mistrzostw odbywają się dzięki wsparciu Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze 2014-2020"

 
Do konkursu zakwalifikowały się zespoły:
 
- Air Port Hotel Okęcie Warszawa
- Hampton by Hilton Lublin
- Fabryka Wełny Pabianice
- Hotel Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka
- Hotel Restauracja Piano Lublin
- Hotel Słoneczny Młyn Bydgoszcz|
- Restauracja „Pod Jesiotrem” Zdziersk koło Łabiszyna
- „Dworzysko” Szczawno – Zdrój
-1911 Cafe & Restaurant Sopot
- Restauracja Roda Tokary
- Restauracja Gubałówka Kościelisko
- Smaczna Dieta Gorzów Wielkopolski
 
Więcej na stronie: www.jesiotrikawior.pl.
 

Tutaj znajdziesz: Regulamin

Do otwarcia załączników niezbędny jest Acrobat Reader

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.