< WRÓĆ DO Niebawem

XII Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny-12.08

Niebawem2017-06-14

Święto Baraniny w Ustroniu

Z radością informujemy, że XII edycja Mistrzostw Polski w Podawaniu Baraniny odbędzie się 12 sierpnia 2017 r. w studio kulinarnym RM GASTRO w Ustroniu przy ul. Sportowej 15a., natomiast część folklorystyczna Święta Baraniny odbędzie się na Rynku Głównym w Ustroniu.

Patronat honorowy nad Świętem i Konkursem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starosta Cieszyński oraz Burmistrz Miasta Ustroń. 

 
Konkurs nominowany jest do Kulinarnego Pucharu Polski.
​Patronem merytorycznym
konkursu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.


 

Głównym celem Konkursu jest kultywowanie, propagowanie, pogłębianie wiedzy o polskim mięsie jagnięcym i baranim oraz wyrobach z mleka owczego i owczarstwie.

Uczestnicy Konkursu powinni wykazać się znajomością w przygotowaniu oryginalnych dań kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji.

W Konkursie mogą wziąć udział wyłącznie profesjonaliści, tj. kucharze pracujący zawodowo bądź mający w  dacie przystąpienia do Konkursu przerwę w pracy zawodowej nie dłuższą niż jeden rok.
 
Konkurs składa się z dwóch etapów :
I etap - kwalifikacje (przygotowanie i nadesłanie receptur zgodnie z wymogami organizatorów); 
- II etap - Konkurs Kulinarny;

Przedmiotem Konkursu jest danie główne i deser. Obowiązkowym produktem do przygotowania dania głównego jest do wyboru : -  comber z polskiej jagnięcy z kością lub bez kości z obowiązkowym użyciem; kaszy jaglanej, rabarbaru i kurki (pieprznik jadalny) Olej z esencją masła „Kruszwica” Obowiązkowym produktem deseru jest : -  ser owczy; bryndza, bundz, oscypek z obowiązkowym dodatkiem; likier czekoladowy firmy „Chopin
     
Wszystkie zgłoszenia Konkursowe należy przesyłać drogą elektroniczną do dnia 20 lipca 2017 roku na adres : gastronomia@wp.pl   

W sprawach merytorycznych i technicznych prosimy o kontakt z Leszkiem Makulskim na adres: gastronomia@wp.p . gsm 601 088 262.

Lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w Finale Konkursu zamieszczona będzie na w/w stronach internetowych do dnia 27 lipca 2017 roku;

Konkurs składa się z dwóch etapów :         -  I etap - kwalifikacje (przygotowanie i nadesłanie receptur zgodnie z wymogami organizatorów); 

 
Organizatorzy konkursu: 
• Leszek Makulski tel. 601 088 262, email: gastronomia@wp.pl ;
• Jan Sztefek tel. 606 317 880, email: sztefek@ustron.pl, zwany Wielkim zbójnikiem Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim.

Serdecznie zapraszamy!
 

 

Tutaj znajdziesz: Zgłoszenie

Tutaj znajdziesz: Regulamin

Do otwarcia załączników niezbędny jest Acrobat Reader

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.