< WRÓĆ DO Niebawem

Kucharzu -zdobądź Dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnicze w swoim zawodzie nadany przez Izbę Rzemiślniczą !

Niebawem2017-07-01

Dyplomy mistrzowskie i świadectwa czeladnicze w zawodzie kucharz nadawane są ponownie przez Izby Rzemieślnicze!

 

Wprowadzona z dniem 5 grudnia 2015 r. zmiana ustawy o rzemiośle  (Dz. U. z 2015 r., poz. 1782) przywróciła zawód kucharz do zawodów rzemieślniczych.

Od 2016 r. Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu oraz inne izby funkcjonujące na terenie całej Polski ponownie przeprowadzają  egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające w  zawodzie kucharz i wydają dyplomy mistrzowskie, świadectwa czeladnicze oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chciały zdobyć dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnicze w tym zawodzie, a nie mogły, ponieważ nie było instytucji, która nadawała te kwalifikacje. Na powrót zawodu kucharz do rzemiosła oczekiwano ponad 10 lat.

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z wymaganiami na egzaminie oraz lepszym przygotowaniem do niego, zachęcamy do udziału w kursie przygotowującym do egzaminów organizowanym przez Izbę oraz pobrania informatorów egzaminacyjnych, które można znaleźć w zakładce Egzaminy na poniższych stronach internetowych Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu:

http://www.irpoznan.com.pl/strona,pytania-egzaminacyjne.html

http://www.irpoznan.com.pl/strona,pytania-egzaminacyjne-1.html

Organizacje rzemiosła (cechy i izby rzemieślnicze) ponownie sprawują również nadzór nad szkoleniem młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu lub przyuczenia w zawodzie kucharz u pracodawców-rzemieślników. W związku z powyższym pracodawcy szkolący uczniów w tym zawodzie zobowiązani są do członkostwa w cechach rzemiosł różnych lub w Ogólnopolskim Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy w Poznaniu. Rolą Cechu jest m.in. pośredniczenie w zakresie zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem, nadzór realizacji procesu nauki zawodu lub przyuczenia oraz udzielanie pomocy instruktażowej i doradczej.   

Kontakt do cechów rzemiosł z zasięgu działania Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu można znaleźć na poniższej stronie internetowej Izby:

http://www.irpoznan.com.pl/strona,zrzeszone-organiacje-1.html

Serdecznie zapraszamy do przystąpienia do egzaminu mistrzowskiego lub czeladniczego, prowadzenia przygotowania zawodowego na terenie firmy oraz nawiązania bliższej współpracy z organizacjami rzemiosła.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.