< WRÓĆ DO Nowości produktowe

Menu grupowe - jak przygotować przyjęcie przynoszące zysk i zadowolenie gości

Nowości produktowe2017-02-08

Cenne rady, z którymi warto się zapoznać!

Organizacja przyjęcia dla większego grona osób stanowi dla szefa kuchni nie lada wyzwanie. Opracowanie odpowiedniej strategii wymaga zarówno kreatywności, jak i zdolności analitycznych, a często nawet dyplomatycznych. Jak sprostać temu wyzwaniu? Wystarczy, że skorzystasz z poniższych porad.

Wywiad z klientem
Podstawowe informacje, jakie powinieneś zdobyć to: liczba gości, ich wiek i płeć, charakter imprezy, miejsce, w jakim będzie się odbywać, czas jej trwania oraz oczywiście budżet. Zapytaj też, czy klient wie coś na temat ewentualnych alergii lub nietolerancji pokarmowych gości i uwzględnij je w menu.

Umiejętnie przygotowanie cateringu
Przygotowując grupowe menu miej na uwadze nie tylko wyrafinowane dania składające się z drogich produktów, ale również nieco tańsze potrawy, na których będziesz mógł zarobić. Ponadto, zawsze przedstawiaj 10-15 propozycji gotowych zestawów w podobnej cenie. Nie pozwalaj klientowi wybierać między pojedynczymi daniami. Jeśli zależy mu na jakiejś konkretnej potrawie, pokaż mu zestaw, który ją zawiera. Tylko w ten sposób macie szansę w miarę szybko dojść do konsensusu. Zobacz przepisy potraw, które sprawdzą się na każdym przyjęciu.

Kolejność serwowanych potraw
Długie przyjęcie powinno zacząć się od aperitifu i amuse-bouche. Jeśli przygotowujesz wesele, podczas którego jedzenie ma być przynoszone przez kelnerów do stołów i serwowane w formie bufetu, zaproponuj klientowi, by najpierw podać gościom dania na talerzu, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wielu kucharzy. Odwrócenie kolejności i postawienie najpierw na bufet rodzi ryzyko, że głodni goście bardzo szybko go uszczuplą, a ty nie zdążysz go odbudować.

 

Zasady bezpieczeństwa
Szef kuchni nie powinien godzić się na włączenie do opracowanego przez siebie cateringu dań przyniesionych przez klienta (np. tortu weselnego). Ich nieprawidłowe przechowywanie może doprowadzić do rozwoju bakterii. Potrawy tuż po przygotowaniu powinny zostać jak najszybciej schłodzone (najlepiej metodą szokową), zawinięte w folię, by nie wyschły, wstawione do chłodni i trzymane tam w temperaturze 3°C, co zapobiega rozwojowi bakterii.
Regeneracja potraw, które mają być częścią bufetu, powinna odbywać się za pomocą pieca konfekcyjnego w tzw. pojemnikach gastronomicznych GN.  

Zarządzanie personelem
Przydziel pracowników do osobnych sekcji, w których przygotowywane są określonego rodzaju dania. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy efektywność pracy w kuchni. Nie zapomnij też wyznaczyć osoby, która będzie współpracować z kelnerami i koordynować cały catering. Pamiętaj również o zasadzie: „krytykuj cicho i w cztery oczy, ale chwal głośno przy wszystkich”.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat grupowego menu? A może interesują Cię techniki kulinarne wykorzystywane do pieczenia w piecu konwekcyjnym? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj na naszą stronę.
 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości produktowe
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS