< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Kulinarne Trendy na 2017 !

Kalejdoskop2017-01-04

"Z nowym rokiem nowym krokiem"

Co spotka w nowym roku branżę gastronomiczną ? Przepowiada Platforma Gastronomiczna Papaja.pl, na podstawie wywiadów bezpośrednich z szefami kuchni i innymi przedstawicielami branży HoReCa.

Mięsa - kochamy je jeść, a w tym roku ich spożycie jeszcze wzrośnie, szczególnie że najnowsze badania wykazują, że mięso zawiera wiele ważnych składników i elementów niezbędnych dla naszego zdrowia, a cholesterol nie jest aż tak szkodliwy.
Powróci wołowina, na stołach pojawi się wieprzowina oraz jagnięcina.
Będziemy zwracać uwagę na umiejętności rzeźnicze i masarskie, docenimy też jakość i klasę mięsa. Jednogarnkowe potrawy oraz BBQ - górą !

Ryby i owoce morza- zdecydowanie tak, (homary, krewetki, mule, małże, kalmary), do łask wrócą małe rybki np. sardynki, zaczniemy kupować ryby od lokalnych hodowców np. pstrągi. Łosoś utrzyma swoją mocną pozycję. 

Zdrowo i fit - moda na zdrowe ciało nie minie! Nadal popularne będą dania w pudełkach, dostarczane nam do domu, a w nich zdrowe organiczne produkty- bio, kolorowe coctaile- owocowo- warzywne, które uwolnią nas od toksyn.  

Lokalne i regionalne produkty- dzięki zmianą w naszym prawie, będziemy mogli kupować produkty od rolników, sadowników i hodowców np. regionalne sery, miody, jajka, drób, konfitury, dżemy, cydry, syropy. Na naszych stołach pojawią się też  regionalne wina. 

Nic nie może się zmarnować- to światowy trend, który dojdzie również do nas, walka z nadmiernymi odpadami, będzie musieli nauczyć się przetwarzać tak produkt, by wyrzucić tylko jego niewielką część, to wielkie wyzwanie dla kucharzy !  

Szefowe Kuchni i kucharki pokażą na co je stać, będą aktywniejsze, zajmą się promocją swojej autorskiej kuchni, zorganizują więcej wydarzeń kulinarnych, powstaną ich autorskie książki, będą aktywniejsze w mediach - to może być ich rok !

W cukiernictwie- połączenie tradycji z nowoczesnością - futurystyczne desery, przygotowanie ich będzie oparte na wielu technikach, modne będą kolory, składniki i smaki pochodzić będą z danego regionu, w światowym cukiernictwie jako dodatek pojawić się ma zielona herbata.   

Przyprawy, w tym roku powrócić może kurkuma - właśnie potwierdzono jej korzystny wpływ na nasz organizm, czy to tylko moda? Pewnie tak, ale ze względów zdrowotnych jej spożycie na pewno wzrośnie ! Modne również stanie się curry !

KOMENTARZE
2017-01-17egon
Witam. Ja już od lat propaguję regionalne produkty w kuchni gdzie pracuję, więc tak ogólnie to nic nowego....
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS