< WRÓĆ DO Kalejdoskop

KUKBUK Ziemia Obiecana! nowe wydanie

Kalejdoskop2016-09-06

Tadeusz Rolke – legenda polskiej fotografii w jesiennym wydaniu KUKBUK Ziemia Obiecana!
 
 
Na półki w dobrych salonach prasowych trafiło właśnie jesienne wydanie magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK zatytułowane „Ziemia Obiecana” (nr 23). A w nim m.in. wywiad z Krzysztofem Wierzbickim sportretowanym na tle warszawskiej Pragi przez legendę polskiej fotografii – Tadeusza Rolke oraz kuchenne opowieści Rafała Bryndala. Numer promowany będzie w sieci kin Cinema City, na kanale KUCHNIA+ oraz w radiu RDC. 
 
W najnowszym wydaniu KUKBUK-a pod tytułem „Ziemia Obiecana” redakcja sięga do chlubnej przeszłości polskiej kinematografii. Z Krzysztofem Wierzbickim, reżyserem filmu „Krzysztof Kieślowski: I’m so so” poświęconego przyjacielowi dokumentalisty, rozmawia o współpracy z mistrzem i życiu w PRL. Wywiad obrazują fotografie Tadeusza Rolke, który sportretował reżysera w klimacie dawnej stolicy. Redakcja przypomina też anegdoty z łódzkiej filmówki i kultowej kawiarni filmowców – Honoratki, zaś atmosferę barów tamtych czasów odtwarza przy pomocy kolaży Aleksandry Morawiak i przepisów z kultowych stołecznych lokali: Cafe Mozaika, kawiarni „Czytelnika” i restauracji Lotos. Ponadto, w numerze czytelnicy znajdą: przepisy na smakowite, rozgrzewające dania pachnące kolendrą i kuminem zainspirowane kuchnią i sztuką dekoracyjną Azji Centralnej, oniryczny obraz kulinarnych transformacji w poszukującej wizualnie rubryce ART, kuchenne opowieści Rafała Bryndala oraz pomocne aplikacje kulinarne na telefon. 
 
 
KUKBUK to wielowymiarowa platforma obejmująca: magazyn kulturalno-kulinarny wydawany w wersji drukowanej i w postaci aplikacji na urządzenia mobilne, zintegrowane kanały social media (facebook.com/kukbuk, instagram.com/kukbuk_official, youtube.com/user/KUKBUKMagazyn), bogatą w treści stronę internetową www.kukbuk.com.pl oraz e-sklep (sklep.kukbuk.com.pl). 
Każde ogniwo platformy stanowi połączenie wysokiej jakości autorskich sesji fotograficznych z ciekawymi artykułami o tematyce związanej z szeroko rozumianą kulturą jedzenia, zjawiskami socjologicznymi, sztuką i dizajnem w świecie kulinariów. Wersja papierowa i mobilna magazynu oprócz sześciu numerów regularnych obejmuje również trzy wydania specjalne: KUKBUK Rodzina, KUKBUK Zima oraz KUKBUK Podróże i Dizajn. Magazyn jest dostępny w ponad 800 punktach sprzedaży w całej Polsce. Przez 4 lata istnienia na rynku KUKBUK zdobył wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach, m.in. brązowe i srebrne miecze KTR oraz nagrody Izby Wydawców Prasy – GrandFront. Dystrybucja odbywa się poprzez wysyłkę bezpośrednią oraz sprzedaż w salonach prasowych: Empik, Inmedio, Relay, Kolporter i Ruch, a także w sklepach dizajnerskich, restauracjach, klubach i salonach spa. 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS