< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Łóżkowe doznania z PGNiG Transatlantyk Festival, czyli łóżko w przestrzeni publicznej

Kalejdoskop2016-04-23

Już od dziś działa Łóżkowe Kino !

 
Jedna z najbardziej niezwykłych sal kinowych na świecie – Łóżkoteka przypływa razem z PGNiG Transatlantyk Festival do Łodzi. 50 łóżek, 35 seansów i ponad 2 tygodnie  filmowego i kulturalnego ucztowania w łóżku.  To autorski pomysł Jana A.P Kaczmarka – założyciela festiwalu oraz Piotra Voelkela – właściciela Grupy Kapitałowej VOX. Głównym bohaterem wydarzenia stanie się, podobnie jak w poprzednich edycjach, specjalnie zaprojektowane łóżko z kolekcji 4You Mebli VOX. To w nim uczestnicy piątej edycji Łóżkoteki będą mogli oglądać filmy, jeść, słuchać inspirujących wykładów oraz spędzać czas z rodziną. 
 
 
PGNiG Transatlantyk Festival stał się w ostatnich latach jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 5 edycji, które odbyły się w Poznaniu zgromadziło prawdziwe tłumy widzów, którzy mieli okazję obejrzeć kilkaset filmów i wysłuchać kilkuset koncertów.
 
Od samego początku Transatlantyk jest festiwalem idei – otwartą, artystyczną platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach naszej cywilizacji. Od kilku lat organizatorzy festiwalu udowadniają, że dobra kinematografia idealnie łączy się także z najlepszą kuchnią oraz innymi, kulturalnymi przyjemnościami. Z takiej właśnie otwartości i nieszablonowości w podejściu do kina powstało Kino Łóżkowe.
 
 
Na przestrzeni 5 lat koncepcja ewoluowała do Łóżkoteki,  która swoją premierę nowej, rozszerzonej formuły miała podczas ubiegłorocznej, jubileuszowej, 5 edycji festiwalu na poznańskim Placu Wolności. Dziś Łóżkoteka „przypływa” do Łodzi  akcentując socjologiczną i twórczą funkcję łóżka oraz tego, co w nim lubimy i chcemy robić. Według BuzzFeed.com, jednego z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych serwisów lifestyle'owych w internecie, plenerowa Łóżkoteka jest jednym z 10. najbardziej niezwykłych kin na świecie, które obowiązkowo należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
 
Kino łóżkowe to wspólny pomysł Jana A.P Kaczmarka – pomysłodawcy i spiritus movens całego festiwalu oraz Piotra Voelkela – właściciela Grupy Kapitałowej VOX, która jest głównym partnerem Łóżkoteki. Projekt to efekt wieloletniej przyjaźni obu panów oraz dyskusji i wielu rozmów na temat skostniałych i przewidywalnych formuł, jakie przyjmują festiwale oraz kondycji kultury w ogóle.  Każde z 50 łóżek wyposażone zostało w przytulny baldachim oraz osobny ekran. 
Partnerami Łóżkoteki są: Meble VOX, Concordia Design oraz Uniwersytet SWPS.
 
Nasze łóżko to prawdziwie metafizyczne urządzenie społeczne. Najbardziej ekskluzywne i jednocześnie najbardziej otwarte kino świata. Tę prawdę od lat promujemy wspólnie z Piotrem Voelkel, założycielem Grupy Kapitałowej VOX”– mówi Jan A.P Kaczmarek, twórca i dyrektor PGNiG Transatlantyk Festival. „W tym roku wspólnie ożywimy Łódź Łóżkoteką. Już tydzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, do dyspozycji mieszkańców i turystów oddamy imponujące Kino Łóżkowe. Będziemy w nim nie tylko wyświetlać ambitne kino głównego nurtu, ale także edukować, bawić i karmić widzów w każdym wieku.” - dodaje.
 
„Łóżkoteka miała być projektem nie tylko rozrywkowo-kulturalnym, od samego początku chcieliśmy, żeby wskazywała także na socjologiczne i psychologiczne aspekty tego, co możemy i co chcielibyśmy móc robić w łóżku. W taki sposób zostały właśnie zaprojektowane łóżka, które są głównymi bohaterami wydarzenia, a które pochodzą z kolekcji 4You stworzonej dla Mebli VOX.  Podczas festiwalu w łóżkach oglądamy, uczymy się i jemy udowadniając jednocześnie, że dobry design wykracza poza wyznaczone granice oraz poza założone na samym początku projektowe cele. W tym wypadku łóżka przeniosły się z domów do przestrzeni publicznej integrując i edukując lokalną społeczność – ten sukces niezwykle cieszy!” - dodaje Piotr Voelkel, jeden z pomysłodawców Łóżkoteki.
 
W łóżku oglądać będzie można wybór najlepszych filmów, zobaczymy m.in. Dumnych i wściekłych reż. Matthew Warchus, Mapy gwiazd reż. David Cronenberg, Młodość reż. Paolo Sorrentino, czy Turystów reż. Ben Wheatley. Przyjemności nie kończą się jednak na filmach. Przez ponad dwa tygodnie uczestnicy festiwalu będą w łóżkach także jeść (o dobrze zaprojektowane menu zadba restauracja LOKAL) oraz uczestniczyć w inspirujących wykładach, które organizowane zostają pod patronatem SWPS. 
 
„Wykładowcami” będą znane i ciekawe osobowości, m.in. dr Konrad Maj, który opowie o tym skąd biorą się „motyle w brzuchu” i jak dobieramy się w pary, popularny bloger Andrzej Tucholski , który podpowie jak znaleźć pasję oraz... jak na niej zarobić, czy krytyk muzyczny Piotr Metz, który swój tytuł zatytułował „The Beatles”. Codziennie od południa będzie można na Łóżkotekę wybrać się też z dzieckiem, w łóżkach przewidziane są gry i zabawy z animatorem, dla dorosłych działać będzie wypożyczalnia audiobooków i książek z wydawnictw Szkoła Filmowa oraz Wojciech Marzec. 
 
Co? Łóżkoteka
Kiedy? 15.06-30.06.2016
Gdzie? Piotrkowska 138/140 
Dokładny plan Łóżkoteki i rozkład seansów na stronie: http://transatlantyk.org/pl/program/2016/edukacja-inspiracje/lozkoteka--2
Cena: 20zł za czteroosobowe łózko.

Przypomnijmy jeszcze, że podczas festiwalu Transatlantyk dział Kino Kulinarne po każdym sensie, jest możliwość pójścia na autorską kolację.
 
Wstęp na wydarzenia towarzyszące takie jak wykłady, czytelnia i słuchowiska jest otwarty, przy wcześniejszej rejestracji na stronie: www.transatlantyk.org 
Łóżkoteka codziennie od 12:00 do ostatniego seansu.
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS