< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Polacy Kochają Grillować !!

Kalejdoskop2016-05-09
Polacy kochają grillować! Nic dziwnego - jedzenie w towarzystwie smakuje lepiej, a przygotowywanie potraw na grillu awansowało do miana sztuki kulinarnej. Sprawdź jak wykorzystać sezon grillowy w swojej restauracji tak, by zwiększyć zyski.
 
Spora większość naszego społeczeństwa to rodziny mieszkające w blokach, często z tzw. wielkiej płyty, których możliwości grillowania na świeżym powietrzu są mocno ograniczone. Ta sytuacja powoduje, że Polacy coraz chętniej korzystają z oferty restauracyjnych ogródków grillowych, które oferują możliwości nie tylko spróbowania grillowych specjałów, ale często również ich samodzielnego przyrządzenia, a nawet złowienia!
 
Jednak zanim sezon grillowy rozpocznie się na dobre, sprawdź czy jesteś do niego przygotowany. Zarówno pod kątem zaopatrzenia produktowego, jak i sprzętowego oraz znajomości najnowszych trendów kulinarnych w tym zakresie.
 
NAJWAŻNIEJSZY JEST GRILL
 
Jeśli kupiłeś już odpowiednie urządzenie sprawdź w jakim stanie znajduje się po ostatnim sezonie. 
Jeżeli zamierzasz kupić nowe, pod uwagę musisz wziąć kilka aspektów:
 
- budżet
- cel zakupu (grill mobilny czy stacjonarny?)
- możliwości opalania (gazowy czy na węgiel?)
- planowana ilość osób, którą chcesz obsługiwać
- jakość wykonania i zastosowane materiały
 
NIE ZAPOMNIJ O MENU
 
Warto poświęcić czas na przeanalizowanie menu, które powinno być dostosowane do charakteru lokalu. Nie warto oszczędzać na jakości, bez względu na to, co zdecydujemy się serwować. 
 
Niezmiernie ważne są również odpowiednie przyprawy i marynaty do mięs. A co będzie królować w tym roku na rusztach? Trendy w tym zakresie prognozuje Tomasz Nowak – ekspert Centrum Kulinarnego w Chorzowie, gdzie pod okiem najlepszych profesjonalistów z branży dokształcają się zawodowi kucharze:
 
"Oprócz karkówki czy kaszanki możemy spodziewać się bardziej wyszukanych potraw takich jak pizza, pieczywo czy desery np. grillowana beza i karmelizowane owoce. Nadal będą serwowane mięsa białe i czerwone oraz ryby, nie zabraknie również grillowanych warzyw, więc zwolennicy wegetariańskich potraw także znajdą nań coś dla siebie. Wciąż będzie się utrzymywał trend na burgery i również to znajdzie swoje przełożenie na ruszcie. Polacy pokochali wołowinę, a tej wystarczy sól, pieprz i wysoka temperatura. Mięso musi być jednak doskonałej jakości."
 
Sezon grillowy to doskonały moment na przygotowanie specjalnego menu. Wkładka grillowa do karty to możliwość zróżnicowania swojej oferty wśród stałych gości oraz przygotowywania potraw na oczach klienta, bez konieczności posiadania otwartej kuchni.
 
WŁASNA PRODUKCJA NIE TAKA STRASZNA
 
Własna produkcja wcale nie musi być duża. „Mnogość możliwości i przede wszystkim coraz tańsze rozwiązania umożliwiają wytwarzanie własnych wędlin nawet w najmniejszych lokalach.” – przekonują pracownicy firmy Weindich Sp. J., która od 25 lat zajmuje się wyposażaniem przemysłu mięsnego i gastronomii. Dla przykładu – Vario Smoker umożliwia wędzenie w piecu konwekcyjno-parowym nadając wędlinom smak i zapach bez potrzeby posiadania oddzielnej wędzarni. Spróbuj, a Twój klient z pewnością to doceni. 
 
Polacy przykładają coraz większą wagę do domowych smaków i coraz częściej zwracają uwagę na skład produktów. Społeczeństwo robi się zamożniejsze i odżywia się bardziej świadomie. Własna produkcja to również możliwość oferowania indywidualnych smaków i wyróżnienia się na tle konkurencji. Wyobraź sobie taką sytuację – chcesz zjeść kiełbasę z grilla, dwa lokale w Twojej okolicy mają ofertę grillową, jedna oferuje wędliny kupione w znanym dyskoncie, druga – własnej produkcji. Którą wybierzesz?
 
WYJDŹ NA ZEWNĄTRZ
 
Rozpoczęcie sezonu grillowego to świetna okazja do wyjścia ze swoją ofertą na zewnątrz i pozyskania nowych klientów. Nie tylko dosłownie, ale również w przenośni. Urządzenia grillowe w dużej mierze oferują mobilność, a to otwiera nowe możliwości "pokazania się" poza obrębem swojego lokalu np. podczas obsługi różnego rodzaju imprez plenerowych.
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS