< WRÓĆ DO Kalejdoskop

„Sposób na wołowinę - sukces kulinarny dzięki jakości QMP” 12.05

Kalejdoskop2016-04-20
Zaproszenie na warsztat kulinarny 
„Sposób na wołowinę - sukces 
kulinarny dzięki jakości QMP”
 
CZWARTEK 12 MAJA 2016
GODZ: 11:00 – 15:00
 
Food Lab Studio
Racjonalizacji 5, Warszawa
 
Warsztat poprowadzi znany SZEF KUCHNI JERZY SOBIENIAK
Pod okiem mistrza będziecie mieli okazję sami przyrządzić wyjątkowe dania z wołowiny. Posiądziecie wartościową wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Program warsztatu jest zaplanowany tak abyście po jego zakończeniu stali się ekspertami w dziedzinie wołowiny. Poznacie trendy, rodzaje wołowiny, sposoby rozpoznawania mięsa wysokiej jakości. Swoją wiedzą zaskoczycie znajomych i czytelników.
 
Warsztat będzie koncentrował się wokół kilku haseł:
 
v  SMACZNIE
Wołowina to po prostu pełne smaku, aromatyczne mięso. Jedyne co jest potrzebne, aby osiągnąć kulinarny sukces to umiejętność dobrania prawidłowej techniki przyrządzania do danego elementu oraz wybór surowca o gwarantowanej wysokiej jakości. Będzie o technikach, dodatkach do mięsa oraz czynnikach mających kluczowy wpływ na jakość wołowiny w procesie produkcji.
v  ZDROWO
Wołowina jest mięsem najbogatszym w witaminy, minerały i substancje odżywcze. Będzie o tym co sprawia, że wołowina jest niezastąpionym elementem zrównoważonej diety - właściwości zdrowotne oraz dietetyczne wołowiny;
v  SZYBKO I PROSTO
Wołowina to mięso, które można przyrządzić bardzo szybko i prosto. Ważne jednak, aby mięso było dobrej jakości, odpowiednio kruche i delikatne. Wołowina sama w sobie jest pełna smaku i aromatu więc pewne elementy wołowe nie wymagają nawet marynowania poza drobnym dodatkiem soli i pieprzu. To wyjątkowe mięso można jeść na surowo lub błyskawicznie przygotować wrzucając na ruszt. Będzie o tym, że dobrej jakości mięso w kilka minut, bez większej filozofii i wysiłku można zamienić w cudowne danie.
v  NIEDROGO
Wołowina postrzegana jest jako mięso drogie. Popularnych jest kilka droższych elementów wołowych (plędwica, rostbef, antrykot), a zapomina się o równie smakowitych elementach, które ze względu na mniejszą popularność mają 
znacznie niższą cenę. Będzie o tym jak wybierać wołowinę smaczną i w rozsądnej cenie.
 
Prosimy o potwierdzenie swojego udziału za pomocą formularza on-line do 6 maja. 
Ilość miejsc jest ograniczona więc o zapisie na warsztaty będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS