< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Wyjątkowa II edycja Wielkopolskiego Kucharza Roku im. Rafała Jelewskiego

Wydarzyło się2015-08-20

Jakub Ignyś zwycięzcą konkursu kulinarnego !

 

Moja dusza pomalowana jest jak skrzydła motyli.
Wczorajsza baśń wciąż się tworzy i nigdy nie umrze.
Potrafię latać, Moi Przyjaciele!
Przedstawienie musi trwać!
 
14 sierpnia br. w malowniczym Hotelu Remes w Opalenicy odbyła się II edycja Wielkopolskiego Kucharza Roku – Konkursu im. Rafała Jelewskiego.


 
Konkurs to memoriał Rafała Jelewskiego, tragicznie zmarłego w 2013 roku szefa kuchni, reprezentanta Polski w finale Bocuse d’Or 2011 w Lyonie, trenera kucharzy startujących  z sukcesami na krajowych i międzynarodowych konkursach kulinarnych, a także kolegi i przyjaciela wielu z nas, przedstawicieli środowiska kucharskiego.
 
 
Organizatorką całego wydarzenia jest Joanna Ochniak, przewodnicząca Women in WACS i prezes Fundacji Gastronomii na Obcasach, a także wieloletni przyjaciel Rafała - Dominik Brodziak – szef kuchni Hotelu HP Park oraz Barbara Surma z Wielkopolskiej Izby Gastronomii. 
 


Do konkursu przystąpiło jedenastu zawodników, reprezentujących lokale gastronomiczne z Wielkopolski. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu dania głównego z dowolnego elementu z kaczki, tłuszczu gęsiego i soczystej gruszki. 


Zawodników oceniało profesjonalne jury w składzie: surowa, ale sprawiedliwa Przewodnicząca - Iwona Niemczewska, skrupulatny sekretarz -Jerzy Pasikowski, maestro czekolady i znawca kuchni - Janusz Profus, znawca kuchni wielkopolskiej w jej nowoczesnym wydaniu - Tomasz Różański i debiutująca w roli jurora, utalentowana szefowa kuchni Justyna Słupska Kartaczowska. Sędziowie oprócz wyłonienia zwycięzcy, dali szansę startującym odbycia stażu w swoich kuchniach.

 
Dzięki słonecznej aurze wiele osób postanowiło przyjechać do hotelu Remes  z całymi rodzinami. Pojawiło się sporo dzieci od tych najmłodszych po te nieco starsze, stworzył się prawdziwie rodzinny piknik. Obecna była również rodzina Rafała, dla której konkurs to, nie tylko okazja do spotkania, ale także wielkie przeżycie i ogromne wzruszenie.

 
Dla wszystkich przygotowano sporo niespodzianek, sponsorzy organizowali wiele konkursów, pokazów i smakowitych degustacji, była też szansa spędzenia czasu na świeżym powietrzu gdzie podczas Euro 2012 r. trenowała drużyna z Portugalii.  


 
Scenę opanowały wyjątkowe kobiety: -Joanna Klimas- Profus – mistrzyni dekoracji czekoladowych E.Wedel, znana z programu „Słodko i Wytrawnie”, która wspólnie z dziećmi zaprezentowała sztukę malowania obrazów na czekoladzie. Natomiast Bożena Sikoń – Wojtal wybitna mistrzyni cukiernictwa w Polsce poprowadziła pokaz autorskich i nowatorskich deserów.

 
Natomiast prawdziwe męskie barbecue przygotował Maciej Grubman –BBQ Polska, w towarzystwie dwóch wybitnych szefów kuchni Tomasza Purola i Dawida Łagowskiego, panowie zaserwowali nie tylko smakowity lunch, ale też przysmaki podczas wieczornej gali.
 
 
Na zakończenie konkursowych zmagań podziękowano wszystkim sponsorom, partnerom, patronom medialnym i wszystkim osobom, które podczas tej edycji wsparli konkurs oraz osobiście zaangażowali się w jego organizację, mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy razem już za rok.
 
 
Punktem Kulminacyjnym Wielkopolskiego Kucharza Roku im. Rafała Jelewskiego, była Motylkowa Gala, którą poprowadzili-  jak zawsze profesjonalny Paweł Pochwała i niezawodny Marcin Budynek. Gościom czas umilał duet Style Fine.

 
 
Podczas Motylkowej Gali ogłoszono wyniki konkursu : zwycięzcą został Jakub Ignyś z restauracji Nifty No20 z Poznania, który otrzymał przepustkę do półfinału w Kulinarnego Pucharu Polski, wręczono mu również Puchar przyznany przez Prezydenta Miasta Poznania pana Jacka Jaśkowiaka, który objął patronatem honorowym konkurs oraz Puchar Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznany za najlepszy smak konkursowej potrawy. Jakub Ignyś okazał się najlepszy w obu konkurencjach. W nagrodę otrzymał także, czek od Targów Expo Sweet oraz wyciskarkę do owoców o wartości 2 tys. od firmy Pana Gastro.Zwycięskie danie to Pieczona kaczka z lawendy foie gras w pistacjach oraz sałatka z cykorii.


 
Drugie miejsce zdobył Kamil Konieczka Hotel Blow Up Hall Poznań
 

 
Assiette z kaczki i gruszki, z musem z młodej kapusty, chipsami z młodych ziemniaków, orzechem laskowym i sosem wiśniowym.


 
Natomiast trzecie miejsce zdobył : Paweł Spodzieja z Hotelu HP Park z Poznania.
 
 
Jego danie to :Filet z kaczki ze świeżym majerankiem, duszone udko z kaczki, gruszka, marchewka, duszone serce kacze

 
Zwycięzcom wręczono atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów, także wszyscy uczestnicy oraz jurorzy otrzymali wartościowe czeki wręczone przez głównego sponsora konkursu firmę Selgros Cash &Carry.

 
Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali poproszeni o wyjście z sali, ciemne niebo rozbłysło od ferii sztucznych ogni, a kilka minut później, w ogrodowej altanie pojawił się 8-piętrowy tort przygotowany przez Cukiernię Kachlicki z Grodziska Wlkp., który otaczały białe motylki, w tle dobiegała piosenka zespołu Queen - Show must go on!


 
Dalsza część wieczoru odbyła się już pod gołym niebem, a wspólna biesiada trwała do późnych godzin nocnych.
Zdjęcia Kasia Szopka
Galeria http://www.papaja.pl/?m=g&id=37&t=2http://www.papaja.pl/?m=g&id=37&t=2
Agnieszka Ochniak
Galeria: http://www.papaja.pl/?m=g&id=36&t=2http://www.papaja.pl/?m=g&id=36&t=2
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS