< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja 2015 w Poznaniu

Kalejdoskop2015-03-19

Tradycja i polskie przysmaki na wielkanocnym stole ! Zapraszamy na kiermasze do Poznania.

 


W polskiej kulturze i historii tak było, jest i miejmy nadzieję, że wciąż będzie - mięso musi być na stole. Czy można wyobrazić sobie wielkanocny stół bez szynek, białej kiełbasy, pieczeni i pasztetów, którym towarzyszą jaja i baby oraz mazurki. Są tacy, którzy powiedzą, że tak, ale nie będą one miały nic wspólnego z polską tradycją.
 
Nie sięgając głęboko do źródeł, w których opisywane są uginające się stoły pod ciężarem jeleni, dzików, prosiaków i ptactwa, lecz wystarczy przytoczyć cytat z nieodżałowanej Hanny Szymanderskiej, by przekonać się, że wciąż kultywujemy tradycje naszych przodków: 
 
Tradycja nakazuje umieszczenie na świątecznym stole wędzonek. Nie może ich też zabraknąć w koszyczku ze święconką. Wszelkiego rodzaju wędzonki (…) zawsze uchodziły za wędliny szlachetne. Najbardziej znane z nich to szynki, ale w staropolskiej kuchni nie brakowało innych wędzonych wysokiej jakości mięs: schabów środkowych, schabów karkowych, doskonałych boczków, ozorów wołowych, półgęsków: a wędzono również pośledniejsze gatunki: salcesony, pasztetówki, czy słoninę.
 
- Akcja Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja organizowana jest i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem od ponad dwudziestu lat. W jej  ramach, w okresie przedświątecznym, odbywają się liczne imprezy odwołujące się do rodzimych obyczajów oraz promujące polskie mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe oraz przetwory - mówi Jacek Marcinkowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Rzeźników Rzeczypospolitej Polski.
W tym roku program jest niezwykle bogaty. W ramach Akcji Promocyjnej „Drób, Wieprzowina, Wołowina na Wielkanocnym Stole” odbędą się następujące przedsięwzięcia:
 
- w dniach 20-22 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas Targów Edukacyjnych w godzinach 10.00 - 17.00 przeprowadzona zostanie akcja Stół Wielkanocny dla Młodzieży i Warsztaty Kulinarne. Jest to promocja tradycyjnie zastawionego stołu wielkanocnego w oprawie kulinarnej i artystycznej. Akcja skierowana jest do młodzieży szkolnej, jej rodziców i nauczycieli. Warsztaty poprowadzi mistrz kulinarny Katarzyna Rajkiewicz - finalistka 1 edycji Hell's Kitchen wraz z uczniami Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu z ulicy Podkomorskiej. Odbędzie się również Mięsna Wszechnica.
 
- 21 marca na Starym Rynku w Poznaniu w godzinach 10.00 - 18.00 odbędzie się show kulinarno-artystyczne jako niezależna część Jarmarku Wielkanocnego przygotowywanego przez Urząd Miasta. W programie wiele atrakcji: Kocioł Wielkanocny i Patelnia Wielkanocna z degustacjami Scena Kulinarna z udziałem Patryka Dziamskiego - uczestnika 4, obecnej edycji TOP Chef, mistrza kulinarnego Tomasza Roszaka, Tomasza Szlegela - mistrza kucharskiego, Krzysztofa Kucharskiego - szef Kuchni Restauracji ABC Kuchni oraz 3 kolory, Wielkanocna Wszechnica, Zagroda Młodych Hodowców oraz Stół Wielkanocny dla Poznaniaków z degustacjami oraz muzyka w wykonaniu duetu akordeonowego „Akord”.
 
- 21 marca odbędzie się także VII Ogólnopolskie Spotkanie Wielkanocne Przetwórców, Hodowców i Handlowców branży mięsnej w Restauracji 3 kolory. W trakcie Uroczystej Gali zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody uczestnikom Certyfikacji Jakości Wielkopolskich Tradycyjnych Wyrobów Mięsnych oraz laureatom Ogólnopolskich Konkursów Wędliniarskich "Wielkanoc - Mięsna Święta - Polska Tradycja"
 
- 29 marca Niedziela Palmowa na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. W godz. 12.00 - 18.00 zostanie pokazany Polski Stół Wielkanocny oraz przeprowadzona zostanie degustacja z Kotła Wielkanocnego.
- 30 marca dla dziennikarzy z kraju i zagranicy odbędzie się konferencja prasowa z degustacją w Centrum Prasowym PAP.
 
- Wielkanoc jest najlepszym momentem do popularyzacji mięsa i żywienia człowieka w oparciu o mięso, bo to są mięsne święta. Po okresie postu, Dzień Zmartwychwstania był nie tylko dniem radości duchowej, ale także radości kulinarnej  objawiającej się suto zastawionymi stołami tym, czym w okresie postu się nie raczono, czyli mięsem. Chcemy też zwrócić uwagę, że mięso jest ważnym elementem diety potrzebnej każdemu człowiekowi. Starsi ludzie o tym wiedzą więc chcemy im tylko przypomnieć, a młodych chcemy o tym poinformować i nauczyć - mówi Jacek Marcinkowski.
 
W mięsie jest siła, a w okresie Wielkanocy też głęboko zakorzeniona tradycja.
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS