< WRÓĆ DO Kalejdoskop

FIRMA MANITOWOC Z DUMĄ WSPIERAŁA KONKURS BOCUSE D’OR 2015

Kalejdoskop2015-03-09
Firma Manitowoc Foodservice i jej marki Convotherm® i Garland®, są szczęśliwe że po raz kolejny miały okazję sponsorować tak prestiżowy konkurs jakim jest Bocuse d’Or, w którym zwycięzcą w dniu 28 Stycznia w Lyonie, we Francji został Norweg  Orjan Johannessen wraz z drużyną. 
 
Dwudniowe zmagania na finale konkursu Bocuse d’Or 2015 były podsumowaniem miesięcy ciężkiej pracy, determinacji i poważnej rywalizacji pomiędzy 24 drużynami konkurującymi miedzy sobą, w celu zdobycia upragnionego tytułu. 
 
Firma Manitowoc głównie z marką Convotherm, wspiera organizację najsłynniejszych światowych konkursów  – Convotherm jest sponsorem konkursu Bocuse d’Or już od 1998 roku. W tym roku Convotherm, wyposażył stanowiska konkursowe zastępując poprzednie piece konwekcyjno-parowe marki Convotherm nowymi urządzeniami Convotherm 4. Firma Manitowoc wyposażyła także uczestników w kuchenki Indukcujne Garland. Nablatowe kuchenki posiadają innowacyjne systemy wytwarzania ciepła, pozwalające kucharzom na precyzyjne wytworzenie odpowiedniej temperatury w naczyniu do gotowania, a to z kolei zwiększa ich wydajność, efektywność i moc uzyskaną ze źródła ciepła.  
 
Rozmawiając o firmie Manitowoc i partnerze-sponsorze konkursu Bocuse d’Or 2015 firmie Convotherm, Prezes firmy Manitowoc Foodservice Bob Hund powiedział:
 
“Jesteśmy niezwykle dumni z kontynuacji naszej roli, jako sponsora w finale konkursu Bocuse d’Or, który następuje po miesiącach przygotowań i eliminacjach konkurujących ze sobą kucharzy, z których każdy jest niezwykle utalentowany.  Jako część najbardziej cenionego i wpływowego konkursu kulinarnego na świecie, jest dla nas niezwykle ważne, jako dla firmy, aby dążyć do doskonałości, i jednocześnie jesteśmy dumni z faktu, iż w dalszym ciągu firma Convotherm towarzyszy w zmaganiach najlepszych na świecie kucharzy. Cieszymy się, że byliśmy w stanie zapewnić łatwy w obsłudze sprzęt, który umożliwił startującym drużynom stworzenie zwycięskich dań i uzyskanie tym samym najlepszych możliwych rezultatów. Podsumowaniem konkursu kulinarnego i towarzyszącego mu napięcia jest wniosek, że jakość, czas i perfekcja jest kluczem do uzyskania sukcesu.”
 
Convotherm nie tylko wyposażył stanowiska konkursowe na finale konkursu Bocuse d’Or w urządzenia Convotherm4, lecz zapewnił także wsparcie kucharzy ekspertów, którzy byli w pobliżu w trakcie konkursu. To rozwiązanie pozwoliło uspokoić i przekonać uczestników, że urządzenia są w stanie zapewnić odpowiednie rezultaty gotowania, których uczestnicy potrzebowali.  
 
Lista miejsc finalistów konkursu Bocuse d’Or 2015:  1. Norwegia, 2. USA, 3 Szwecja
 
W celu uzyskania informacji dotyczących konkursu Bocuse d’Or 2015, odwiedź stronę: http://www.bocusedor.com/en. Manitowoc ma zaszczyt wspierać wschodzące gwiazdy z branży gastronomicznej I utrzymuje kontakty z najbardziej utalentowanymi I rozpoznawalnymi kucharzami. Orjan z Norwegi jako zwyciezca finału konkursu Bocuse d’Or 2015, został nagrodzony piecem Convotherm Mini. W celu uzyskania informacji dotyczących firmy Manitowoc Foodservice odwiedź nas na: www.manitowocfoodservice.com
 
Manitowoc ma przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia stoiska A-27 na targach Eurogastro 2015®.Na stoisku należącym do firmy Manitowoc Foodservice w kilku prezentacjach na żywo zademonstruje jak funkcjonuje nowe urządzenie Convotherm® 4. Manitowoc Foodservice zaprezentuje “Prawdziwą wydajność gotowania” uzyskaną dzięki markom takim jak: Merrychef ®, Convotherm®, Garland® i Manitowoc Ice ®. Manitowoc zespół podzieli się z Wami wszystkimi zaletami wynikającymi z posiadania wyposażenia od firmy Manitowoc Foodservice.

Serdecznie Zapraszamy!
 
KOMENTARZE
2015-03-18C-Michel Labarre
Bardzo dziękujemy za zaufajnie
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS