< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Podkarpackie Festiwale Smaków

Kalejdoskop2014-07-22
 
W poszukiwaniu idealnego miejsca na wypoczynek jesteśmy coraz bardziej wymagający. Poszukujemy nowych i ciekawych atrakcji, które zachęcą nas do poznania danego miejsca, regionu i z wyjazdu zadowalającego uczynią wyjazd niezapomniany. Poszukujemy zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku w unikatowych, autentycznych miejscach. Chcemy poznawać, „smakować” i doświadczać nowych przygód, jak i wyjątkowych smaków. 
 
Festiwale kultury, wydarzenia kulturalne, festiwale smaku są idealnym sposobem na poznanie bogactwa kulturalnego i kulinarnego danego regionu jak i przeżycia nietuzinkowej przygody i poznania ludzi z pasją, którzy tę kulturę tworzą. Idealnym, bo nie do końca odkrytym regionem jest Podkarpacie. 
 
Podkarpacie to tygiel smaków i kultur. Na szlaku kulinarnym Podkarpackie Smaki, który oferuje aż trzy tematyczne trasy odkryjemy prawdziwa ferię smaków - od kuchni myśliwskiej po kuchnię dworską i pasterską, karpackie trunki i lokalne sery. Możemy próbować lokalnych potraw, a jednocześnie nauczyć się podczas warsztatów, jak we własnej kuchni upiec np. proziaki – przepyszne placuszki z mąki, z których słynie podkarpacki region. 

 
Kulinarne podróże to nie wszystko, co możemy odkryć udając się na Podkarpacie. Pełen atrakcji region oferuje nam latem spływ Sanem, jesienią przejażdżkę konną, zimą narty i zaprzęg psów husky, a wiosna to czas kwitnącego derenia – polskiej oliwki, która swoje święto obchodzi we wrześniu!
 
Gdy nacieszymy nasze oczy niezwykłymi górskimi widokami, podniebienia podkarpackimi smakami, kolejnym etapem podróży jest bliższe poznanie lokalnej kultury. Ludzi przepełnionych pasją możemy spotkać na festiwalach i jarmarkach regionalnych, które odbywają się przez cały rok na Podkarpaciu. 
 
Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej ciekawych nadchodzących wydarzeń na Podkarpaciu, które przyciągają wielbicieli kuchni regionalnej, smaków karpackich trunków i pasjonatów sztuki i kultury z całej Polski. 
 
 
Sierpień
 
Miejsce: Basznia Dolna (gm. Lubaczów)
Wydarzenie: Festiwal Kultur i Kresowego Jadła
3 sierpień
Organizator: Urząd Gminy w Lubaczowie www.lubaczow.com.pl oraz Lokalna Grupa Działania „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej” www.lgd-rzl.pl
 
Na Festiwalu można poznać przysmaki regionalnej kuchni kresowej. Degustacji towarzyszy  muzyka ludowa w wykonaniu zespołów nawiązujących w swojej twórczości do kresowych tradycji. Ponadto zwiedzający mogą wrócić do dawnych czasów oglądając rekonstrukcję bitwy pod Niemirowem z 1672 r. z udziałem oddziałów tatarskich, polskiej husarii i jeńców wziętych w jasyr. Oprócz pokazu odbywa się również prezentacja kultury dworskiej z czasów Jana III Sobieskiego, popisy rycerskie, turniej łuczniczy oraz inscenizacje polskiego i tatarskiego życia obozowego.
 
 
Niedaleko Baszni Dolnej możemy odwiedzić Muzeum Kresów znajdujące się w Lubaczowie. Odnajdziemy w nim Dziedzictwo Kresów - wystawa nawiązuje do wielonarodowego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem   społeczności : polskiej, ruskiej (ukraińskiej) i żydowskiej. W zbiorach występuje również sarmackie malarstwo portretowe, które związane jest z wybitnymi osobowościami uczestniczącymi w życiu rycerskim i obywatelskim kraju.  
 
Sierpień
 
Miejsce: Sanok 
Wydarzenie: Sanocki Jarmark (dawniej „Jarmark Ikon”)
Organizator: Urząd Miasta w Sanoku, www.um.sanok.pl
17 sierpień 
Jedna z największych i najbardziej kolorowych imprez organizowanych w Sanoku od lat, kiedyś pod nazwą Jarmark Ikon.
Od zawsze impreza miała eksponować przede wszystkim sztukę ikonopisarską, z której słynie Sanok i Bieszczady. Z czasem jarmark przekształcił się w święto wszystkich artystów i rękodzielników, których w Bieszczadach jest szczególnie wielu.
 
Impreza stanowi dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon” i ekspozycji w sanockim Muzeum Historycznym, będącej jedną z największych atrakcji dla turystów odwiedzających Sanok i region.  Jest to jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów. Ponadto w Muzeum w Sanoku odnajdziemy największą na świecie – liczącą około 600 prac – ekspozycję prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych – Zdzisława Beksińskiego. 
 
Sierpień
 
Miejsce: Krosno
Wydarzenie: Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa
Data :  22-24 sierpień
Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Stowarzyszenie Portius, www.karpackieklimaty.krosno.pl
 
Festiwal Win Węgierskich nawiązuje do bogatych podkarpackich tradycji produkcji wina i handlu tym szlachetnym trunkiem oraz intensywnej wymiany handlowej i kulturalnej z Węgrami w XVI i XVII wieku. Zwiedzający mogą degustować wina, a także poznawać tajniki winiarstwa.
 
Niepowtarzalny klimat, który tworzy połączenie muzyki, tańca, zapachu świeżo pieczonego chleba i węgierskiego wina, sprawiają, że goście z kraju i z zagranicy przez trzy dni świętują razem z mieszkańcami Krosna.
 
Ze szkłem mamy do czynienia na co dzień, jednak w Krośnie szkło jest niczym dzieło sztuki, dlatego z Krosna nie można wyjechać zanim nie odwiedzi się nowoczesnego, multimedialnego Centrum Dziedzictwa Szkła. Niedawno otwarta wystawa "Obrazy szkłem malowane. Witraże", prezentuje ponad czterdzieści prac w różnych formach i o zróżnicowanej tematyce i przeznaczeniu. Cechą wspólną wszystkich witraży jest zmienność barwy. Kompozycje rozjaśniają się i gasną wraz z natężeniem światła. Intensywność kolorów zależy więc od pory dnia i roku, oraz od warunków pogodowych. Proces ich powstawania przypomina natomiast tworzenie dzieła malarskiego (dobór kolorów, budowanie treści), dlatego witraż nazwać można obrazem malowanym szkłem. Szczególnie mocno podkreślona została współczesna sztuka witrażownictwa. Wystawa jest pierwszą częścią cyklu zatytułowanego „Barwa i światło”.  Wystawę "Obrazy szkłem malowane. Witraże" zwiedzać można do 24 września 2014 r.
 
 
Wrzesień
 
Miejsce: Krzeszów
Wydarzenie: Powidlaki – święto powideł śliwkowych 
Organizator: Urząd Gminy w Krzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie, 
www.krzeszowgok.pl
13 – 14 wrzesień
 
„Powidlaki” to wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich miłośników śliwek, gotowania i lokalnych przysmaków. Święto tradycyjnego smażenia powideł na przestrzeni lat stało się prawdziwą wizytówką Ziemi Krzeszowskiej. „Powidlaki” co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, którzy specjalnie na wrześniowy weekend przyjeżdżają do Krzeszowa z całej Polski i z zagranicy. 
 
Impreza ma już swoje wspaniałe 17-letnie tradycje. Na gości czeka wiele atrakcji – m.in. konkurs kulinarny „Najlepszy produkt ze śliwką”; widowiskowe, tradycyjne smażenie powideł w miedzianych kotłach; zawody wędkarskie; wystawy malarstwa, rzeźby i rękodzieła artystycznego; pokazy wikliniarstwa i garncarstwa; wesołe miasteczko oraz występy lokalnych artystów, zespołów oraz koncerty zaproszonych gwiazd. 
 
Krzeszowskie powidła smażone bez dodatku cukru w wielkich miedzianych kotłach, według starej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie, zachwycają swoim smakiem od ponad stu lat. Powidła zakupione podczas święta „Powidlaki” to prawdziwe trofeum kulinarne z podróży!
 
 
Wrzesień
 
Miejsce: Bolestraszyce (gm. Żurawica)
Wydarzenie: Podkarpacki Festiwal Derenia 
Organizator: Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach www.bolestraszyce.com
14 września 
 
Podkarpacki Festiwal Derenia” to jedyne w święto derenia nazywanego „polską oliwką”. 
Z owoców derenia wytwarzana jest słynna dereniówka, pyszne konfitury czy kompoty. Prawdziwym przysmakiem i tradycyjną potrawą podkarpacką jest kiszony dereń produkowany już w XVII w., w kuchni dworskiej dodawany do sosów do pieczonego mięsa. Wszystkich tych sposobów wykorzystania derenia można spróbować podczas festiwalu.
 
Impreza jest promocją produktów tradycyjnych wytwarzanych z derenia jadalnego, zwłaszcza derenia kiszonego, który w 2008 r. został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Arboretum w Bolestraszycach jednoczy historię i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje parki i dwór, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył znakomity malarz doby Romantyzmu Piotr Michałowski. Wiekowe drzewa powstałe z dawnych ogrodów zamkowych stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń. Arboretum nawiązuje do starych tradycji Małopolski Wschodniej bogatej w stare ogrody derenia jadalnego. Gatunek derenia jadalnego rośnie głównie w lasach dębowych i grabowych, zaroślach oraz dolinach rzek, najczęściej na glebach wapiennych. 
 

 
Arboretum to piękny zielony obszar gdzie uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych. W Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych, rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej, roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.
 
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS