< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Kto będzie oceniał uczestników Kulinarnego Pucharu Polski 2014?

Kalejdoskop2014-06-26
Każdy konkurs to wielkie emocje i mnóstwo pracy, przede wszystkim ze strony uczestników. Tygodnie, a nawet miesiące przygotowań przesądzają o ostatecznym efekcie prezentowanego dania, które fachowym okiem ocenia jury. Kto w tym roku będzie punktował prace konkursowe w półfinale i finale Kulinarnego Pucharu Polski?

 
Kulinarny Puchar Polski to dwie niezależne ekipy sędziowskie oceniające pracę kucharze pod względem różnych aspektów. Jury degustacyjne poddaje analizie głównie prezentację potrawy  i jej smak. Druga ekipa – jury techniczne weryfikuje wysiłki uczestników konkursu w kategoriach: mise en place i czystość oraz przygotowanie zawodowe.
 
W tym roku w loży Sędziów Technicznych zasiądą :
Wojciech Harapkiewicz 
Jest specjalistą w dziedzinie nowoczesnej kuchni. Obecnie piastuje stanowisko szefa kuchni w restauracji "DWORZYSKO” w Szczawnie-Zdroju. Pełni również funkcję vice-prezesa Euro Toques Polska. Jak sam podkreśla, ważnym punktem rozwoju zawodowego były staże, jakie odbył w restauracjach nagrodzonych Gwiazdkami Michelin w Szwajcarii czy Włoszech. Swoje umiejętności szlifował także pod czujnym okiem Alexandra Dresslera w prestiżowej restauracji Bayrisches Haus, również nagrodzonej Gwiazdką Michelin w 2004 roku. 
Wiedza, umiejętne posługiwanie się technikami gotowania pozwoliły mu objąć i z sukcesem pełnić przez blisko 8 lat funkcję Szefa Kuchni 
w Hotelu Królewskim w Gdańsku, a przez 3 lata w niemieckiej restauracji Fischmeister. Ponadto pracował w kuchniach  takich restauracji jak Castle Ringberg we Włoszech, Domaine De Chateauvieux w Szwajcarii, a także Primavera czy Kreska.
Swoją wiedzę oraz kreatywność wielokrotnie udowodnił zajmując czołowe miejsca w konkursach kulinarnych rozgrywanych zarówno na arenie krajowej jak i zagranicznej.
Jego kunszt został niejednokrotnie doceniony przez głowy państwa, dla których gotował, a także przez Jego Świątobliwość DALAJLAMĘ.
 
 
Ernest Jagodziński 
Karierę zawodową w gastronomii rozpoczął w 1999 roku. Pracował jako kucharz w Restauracji ’99, a potem od 2002 roku w Restauracji Sense. W tym czasie nabył bezcenne doświadczenie i doskonalił swoje umiejętności, co pozwoliło mu w 2003 roku objąć funkcję zastępcy szefa kuchni w The Westwin Warsaw Hotel, a potem powrócić do Restauracji ’99 w roli Executive Chef’a. 
Obecnie pełni funkcję Executive Chef’a w Restauracji Cucina w City Park Hotel & Residence  
w Poznaniu.
Jest utytułowanym laureatem wielu konkursów kulinarnych. 
Z Wojciechem Harapkiewiczem oraz Ernestem Jagodzińskim spotkamy się 30 września oraz 1 października podczas półfinału i finału Kulinarnego Pucharu Polski 2014, który odbędzie się w trakcie tegorocznej edycji Targów POLAGRA GASTRO.
 
Więcej informacji o KPP: www.kpp.mtp.pl
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS