< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Wydarzyło się2014-06-25

Wspierajmy młodych pamiętając o Mistrzach Profesji” – to hasło przyświecało tegorocznej edycji konkursu Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego, który odbył się 20 czerwca w poznańskim hotelu IBB Andresia.

Celem konkursu jest odkrywanie, poznanie i zaprezentowanie kulinarnych tradycji Wielkopolski w jej współczesnej aranżacji, zgodnej z obowiązującymi światowymi trendami, jak również stworzenie okazji do spotkania kucharzy, wymiany poglądów i porównania profesjonalnych umiejętności. Konkurs Wielkopolski Kucharz Roku odbywał się przez 10 lat, powrócił po czteroletniej przerwie dzięki zaangażowaniu Joanny Ochniak, Barbary Surmy i Dominika Brodziaka, tym razem w zupełnie nowej formule i w bardzo szczytnym celu.

Idea konkursu zrodziła się na znak pamięci o wybitnym szefie kuchni śp. Rafale Jelewskim (1970 – 2013) - kucharzu z sukcesami, z doskonałym warsztatem i wybitnym wyczuciem smaku. Rafał Jelewski brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulinarnych w Polsce i na świecie, a przede wszystkim reprezentował nasz kraj w finale konkursu Bocuse d’Or 2011 w Lyonie. Po jego tragicznej śmierci przyjaciele i koledzy z ten sposób postanowili uczcić jego pamięć.Rangę konkursu podkreślił fakt, że patronat honorowy nad jego przebiegiem objął Prezydent Miasta Poznania Pan Ryszard Grobelny oraz Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek.

Konkurs uzyskał również patronat Wielkopolskiej Izby Gastronomicznej, Fundacji Gastronomia na Obcasach, Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni inicjatywa Women in WACS oraz Stowarzyszenia Polskich Barmanów Okręg Zachodni.Kapituła Konkursu na podstawie wysłanych zgłoszeń wyłoniła 12- tu zawodników, którzy pracują w lokalach gastronomicznych na terenie Wielkopolski. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu sześciu porcji dania głównego z wykorzystaniem składników obowiązkowych: filet z kurczaka zagrodowego, serca kurzego, młodych ziemniaków oraz porzeczki (w Wielkopolsce zwanymi świętojankami).

 Pełna lista startujących zawodników:
1. Agnieszka Triebs - Olandia Prusim – jedyna kobieta wśród uczestników
2. Mariusz Kucharczak - szef kuchni w hotelu Novotel Centrum Poznań
3. Paweł Wojtysiak -   Hotel Park Poznań
4  Borys Sikorski – Restauracja Cucina w City Park Hotel & Residence Poznań5. Wojciech Bednarek - Restauracja "Margeritta" Września
6. Piotr Mielczarek - Bistro la Passion Poznań
7  Paweł Kubera -. Don Giovanni Trattoria Śrem
8. Maciej Woźniak - Kortowo Luboń
9.  Bartosz Gawroński - Sheraton Hotel Poznań
10. Paweł Powroźnik - Ostoja Smaku Perzów
11. Filip Kuczyński - Restauracja Piano Bar Poznań
12. Bartosz Budzyński - Hotel Brovaria Poznań

W jury zasiedli profesjonalni szefowie, którzy dla większości stanowią autorytet w branży, oceniali potrawy za smak, aranżację, techniki, sposób pracy, czystość na stanowiskach oraz dobór składników.Skład sędziowski reprezentowała:
Iwona Niemczewska – Przewodnicząca składu jurorskiego, sędzia techniczny, właścicielka i szefowa kuchni restauracji „Z Drugiej Strony Lustra” w Szczecinie,
Dominik Brodziak – drugi sędzia techniczny, executive Chef w sieci Platinum Hotel i szef kuchni restauracji Enjoy w Poznaniu, 
Jerzy Pasikowski – Sekretarz Konkursu, sędzia degustacyjny, 
Paweł Oszczyk – szef kuchni warszawskiej restauracji La Rotisserie, mieszczącej się w Mamaison Hotel Le Regina w Warszawie, sędzia degustacyjny, uczestnik Bocuse d'Or 1995
Adam Chrząstowski – szef kuchni nowo otwartej restauracji RED ED w Krakowie, sędzia degustacyjny
Witek Iwański – szef kuchni odznaczonej wieloma nagrodami Restauracji ARUANA w hotelu Narvil w Serocku, sędzia degustacyjny
Piotr Lisiecki – szef kuchni w Hotelu Radisson SAS we Wrocławiu, sędzia degustacyjnyNiezależnie od tego jaką funkcję pełnili poszczególni sędziowie w konkursie, każdy z nich bacznie przyglądał się uczestnikom i to nie tylko na stanowisku konkursowym. Uczestnicy Konkursu im. Rafała Jelewskiego nie tylko walczyli o nominacje do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski, ale też o staż w lokalach prowadzonych przez jurorów. I nie miało tu znaczenia, które miejsce w konkursie zajmie uczestnik! O przyznaniu stażu zadecydował sam Mistrz, kierując się wyłącznie własną opinią o uczestniku, jego potencjale oraz kucharskiej postawie i ambicji.Podczas trwania kulinarnych zmagań na patio i tarasie hotelu Andersia odbywały się liczne atrakcje dla wszystkich przybyłych gości. Można było skosztować japońskich przysmaków przygotowanych przez zwycięzców KPP 2013 Jakuba Walczaka i Tomasza Zdrenki, odbył się pokaz na grillach ceramicznych BIG GREEN EGG w wykonaniu Tomasza Purola szefa kuchni Blow Up Hall 5050 w Poznaniu i Dawida Łagowskiego szefa  kuchni Pałacu Mierzęcin, panowie częstowali m.in. wędzonym antrykotem.
Pokaz barmański przygotowany przez członka Stowarzyszenia Polskich Barmanów Okręg Zachodni. Natomiast wszystkie dzieci ubrane w stroje kucharskie opanowały Ernesta Jagodzińskiego szefa kuchni Restauracji Cucina w Poznaniu, z którym przygotowywały przepyszne desery, oczywiście największym powodzeniem cieszyła się kolorowa wata cukrowa. Odbył się też konkurs dla nieco starszych z wiedzy o ziołach i egzotycznych owocach przygotowany przez firmę Fusion Gusto. W świat porcelany przeniosła wszystkich firma Dajar, a na odpoczynek można było udać się do specjalnego VIP-roomu, który przygotowała wypożyczalnia sprzętu gastronomicznego M.FERBER, tam również można było napić się prawdziwej mocnej kawy WOSEBA oraz skosztować słodkości Piekarni Szwajcarskiej Inter Europol oraz dań lunchowych przygotowanych przez kucharzy IBB Andersia z Tomaszem Różańskim na czele. A ten kto chciał nabyć stroje kucharskie mógł zapoznać się z ofertą firmy Grapil.


Przez cały dzień młodzież z poznańskiego gastronomika zbierała datki na „Pomoc dla ofiar powodzi na Bałkanach”, akcja ta obywa się na całym świecie, jest to inicjatywa Komitetu „Bez Granic” działającego przy Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni – WACS, przy okazji degustując lody marki MovenpickCałe wydarzenie poprowadzili Paweł Pochwała i Marcin Budynek, którzy zasługują na słowa uznania, mimo zimna i przelotnych opadów z humorem i pełnym zaangażowaniem dopingowali zawodników i zachęcali do wspólnej zabawy. Warto tu wspomnieć, że para ta stworzyła swój autorski program kulinarny, który co sobotę o 11:15 możemy oglądać w TVP Regionalna – „Dwa Żywioły, Dwie Pasje”.Kapryśna aura spowodowała, że odwołano paradę kucharzy, która miała przejść ulicami w centrum Poznania, w zamian zrobiono wszystkim pamiątkowe zdjęcie na schodach hotelu IBB Andersia.Wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono wszystkim pamiątkowe upominki i dyplomy za pomoc oraz zaangażowanie w organizację konkursu.


 
Zanim jednak do tego doszło, odbył się najbardziej wzruszający moment wieczoru, uczczono pamięć śp.Rafała Jelewskiego, którego obecność czuliśmy przez cały czas.


Wspomnienie Rafała https://www.youtube.com/watch?v=1V8P2G8ji1c
Po kilku wystąpieniach odbył się długo wyczekiwany moment. Na początku jurorzy ogłosili nazwiska osób, które wygrały staż w ich lokalach. Jak się później okazało nie byli to wcale zawodnicy, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie. Decyzją jury I miejsce zdobył Bartosz Budzyński z Hotelu Brovaria Poznań.
Zwycięzca otrzymał Puchar Prezydenta Miasta oraz  nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski 2014.Bartek Budzyński od samego początku nie ukrywał, że zrobi wszystko żeby wygrać, start w konkursie był dla niego swoistym hołdem dla Rafała Jelewskiego, który był jego szefem, ale przede wszystkim Wielkim Mentorem ! Życzymy mu powodzenia na KPP.Zwycięskie danie to: Kurczak zagrodowy podany z sosem z kwiatów czarnego bzu.

II miejsce przypadło Pawłowi Wojtysiak z Hotelu Park z Poznania, nagrodę osobiście wręczyła Joanna Racewicz, dziennikarka TVP która była gościem specjalnym konkursu.

Paweł przygotował: Galantynę z kurczaka zagrodowego, knelem porzeczkowym, glazurowanym miodem, fioletową kluską ziemniaczaną, z musem porzeczkowym, podanym na szafranowym ziemniaku, mus z serc kurzych zapieczonych w liściach botwiny.

III miejsce dla Pawła Kubery z Don Giovanni Trattoria Śrem, nagrodę dla Pawła wręczyła Joanna Ochniak - organizatorka konkursu, Przewodnicząca Women in WACS.

Pawła Kubery danie to:
Pierś z zagrodowego kurczaka w łusce z młodych ziemniaków serwowana z musem porzeczkowo- marchewkowym, pyrę z gzikiem, serduszkiem i esencją z kurczaka.Po zakończonej części oficjalnej zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy, prawdziwe Męskie Granie zaprezentował poznański zespół Ryba and The Witches, był też okazały tort, który przygotował cukiernik Paweł Mieszała, pierwszy kawałek ukroiła Elżbieta Jelewska i Joanna Ochniak.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli i przyczynili się do organizacji Konkursu, Wasza pomoc była niezastąpiona. Dziękujemy tym którzy przyszli, mimo kapryśnej pogody i razem z nami uczcili pamięć Rafała oraz kibicowali zawodnikom. Dziękujemy zawodnikom i sędziom za wolę walki i profesjonalny poziom konkursu. Dziękujemy całej rodzinie Rafała, która była bardzo dzielna i wspierała nas przez cały dzień.
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy razem za rok !
Pamiętajmy - "Szczęśliwe chwile to motyle".zdjęcia : Jan Szymczak, Łukasz Wołkowicz
galeria: 
http://papaja.pl/?section=galeria&id=1587

KOMENTARZE
2014-06-26Mirek
Gratulacje dla zwcięzców, wszystkich uczestników konkursu oraz organizatorów.
2014-06-26IWONA NIEMCZEWSKA
Konkurs dobrze zorganizowany z doskonałą atmosferą. Gratuluje jeszcze raz organizatorom i uczestnikom oraz dziekuje za współpracę wszystkim sędziom.
2014-06-26PP
Było świetnie! Dzięki wszystkim, dzięki Joasiu i Dzięki Marcin! Do zobaczenia za rok! Paweł Pochwała.
2014-06-26Elżbieta Jelewska z Dziećmi
Chciałabym złożyć serdeczne podziękowania Pomysłodawcom i Organizatorom Konkursu Wielkopolski Kucharz Roku za nadanie mu imienia mojego zmarłego męża Rafała Jelewskiego. Taki wyraz uznania pamięci o Rafale to dla mnie i dla moich dzieci ogromny zaszczyt i honor. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wydarzenia należą się szczególne wyrazy uznania nie tylko za ogrom pracy włożony w przygotowanie, ale również za bardzo osobiste zaangażowanie. Sponsorom dziękuję za tak chętnie podjętą współpracę, która umożliwiła realizację tego dzieła. Szanownemu Jury i Gościom Specjalnym za podniesienie rangi konkursu, za poświęcony czas i pomoc w kształceniu swoich młodszych kolegów. Wszystkim Uczestnikom konkursu życzę, aby dalej rozwijali swoje pasje i aby nigdy nie tracili motywacji w zgłębianiu tajemnic tej wspaniałej dziedziny, jaką jest sztuka kulinarna. Wysiłek, który włożyliście w przygotowanie się do startu, służy przede wszystkim własnemu rozwojowi i stanowi kolejny etap na drodze do sukcesu. Bartku! Tobie gratuluję! Uczyłeś się i uczysz od najlepszych. Wykorzystaj to! Dziękuję wszystkim przybyłym Gościom, Przyjaciołom i Rodzinie za wspólnie spędzony czas. Razem stworzyliśmy wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat, który pomimo kapryśnej pogody emanował rodzinnym ciepłem. Otaczające nas motyle przypominały słowa piosenki, aby "Żyć z całych sił i uśmiechać się do ludzi(...), bo chwila, która trwa może być najlepszą z naszych chwil ".
2014-07-03Magda
Brawo Asiu, super konkurs i cudowna gala, a wspomnienie Rafała bardzo wzruszające !!!
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS