< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Folk Gospoda zaprasza na tradycyjne polskie dania

Hotele i restauracje2014-05-07
 
Kaczka, tatar, zupa grzybowa, a może pierogi albo sernik? Jakie dania są symbolem polskiej kuchni i stanowią „Top 10” rodzimej gastronomii? Na to pytanie znalazła odpowiedź warszawska Folk Gospoda, restauracja, która specjalizuje się w kuchni polskiej i w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. 

 
Na stołecznym rynku gastronomicznym 10-letni staż to rzadkość - średni czas życia restauracji to zaledwie dwa lata. Wieloletnie doświadczenie i ponad 1.000.000 klientów na koncie Folk Gospody pozwoliło na stworzenie rankingu polskich dań, które cieszą się największą popularnością. Z okazji 
okrągłych urodzin od maja do końca lipca w restauracji będzie można spróbować 10 bestsellerów – potraw, które najchętniej zamawiali zarówno polscy, jak i zagraniczni goście – bardzo licznie odwiedzający ten klimatyczny lokal na warszawskiej Woli. 
 
 
Wśród największych hitów znalazły się m.in. pieczona golonka, tatar z polędwicy wołowej i schab z dzika, tuż za nimi kaczka z pieca, sum mazurski, placek zbójnicki i zupa z leśnych grzybów, a następnie 
takie klasyki jak polędwica z rusztu, żurek na zakwasie, pierogi i schabowy z mizerią.
 


Wśród deserów najwięcej zwolenników zyskały sernik z białą czekoladą i tradycyjna szarlotka. 
 

Restauracja przy Waliców 13 to firma rodzinna. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Piotr Popiński, ekspert rynku gastronomicznego, twórca konceptów wielu popularnych marek restauracyjnych, ale przede wszystkim pasjonat polskiej kuchni - Kiedy w 2004 roku zakładaliśmy Folk Gospodę takich restauracji było w stolicy naprawdę niewiele - dominowały pizzerie, kebaby i fastfoodowe sieciówki. 
 

Potem przyszły mody na kuchnię chińską, włoską czy japońską. My postawiliśmy na kuchnię polską i konsekwentnie trzymamy się przyjętych na samym początku zasad – nie uznajemy konserwantów, chemii, półproduktów, tanich zamienników. Sami pieczemy chleb i ciasta, wyrabiamy domowe masło, pierogi, pasztety i wędliny. Od lat korzystamy z tych samych, sprawdzonych dostawców, np. sery sprowadzamy z Wiżajn na Suwalszczyźnie, polędwicę sezonowaną od hodowcy spod Szczecina, a ogórki kupujemy w niewielkim gospodarstwie pod Jarosławiem – opowiada Piotr Popiński. I dodaje - Pilnujemy jakości, która jest dla nas największym priorytetem, ale także cen. Chcemy, by mógł przyjść do nas każdy, kto ceni dobre jedzenie, ale nie zamierza wydać fortuny. 
 

W Folk Gospodzie od pierwszego dnia pracuje ten sam szef kuchni, który czuwa, by do menu bazującego na tradycyjnych polskich przepisach, wprowadzać autorskie, oryginalne rozwiązania. Goście mogą delektować się m.in. schabem z dzika aromatyzowanym trawą żubrową czy wykwintnym sumem mazurskim podawanym z blanszowanym szpinakiem i sosem z białej cebuli i zielonego pieprzu. Ta niepowtarzalna mieszanka różnych tradycji kulturowych i kulinarnych z całej Polski zaprawiona nutą nowoczesności sprawia, że restaurację odwiedzają nie tylko Warszawiacy, ale i liczni goście z zagranicy, w tym gwiazdy takie jak Garou, Joe Cocker, Boney M, Smokie czy Lukas Podolski. 
 

Restaurację doceniają także instytucje branżowe i media. Folk Gospoda otrzymała wyróżnienie Certificate of Excellence od największego na świecie portalu turystycznego Trip Advisor, Warsaw Insider nagrodził lokal w kategorii Traditional Polish tytułem Best of Warsaw 2013. Magazyn Forbes i Warszawska Organizacja Turystyczna rekomendują restaurację biznesmenom i zagranicznym turystom, a kulinarny kanał kuchnia+ przyznał jej nagrodę za "najlepsze menu restauracji 2012".  
 
Folk Gospoda - ul. Waliców 13 
otwarte: 12.00 - 24.00 (kuchnia do 23) 
Telefon: +48 22 890 16 05 
 
Więcej na: http://www.folkgospoda.pl i https://www.facebook.com/FolkGospoda 
 

Tutaj znajdziesz: Regulamin

Tutaj znajdziesz: Arkusz zgłoszeniowy

KOMENTARZE
2014-05-13Monique
To jedna z moich ulubionych restauracji w Warszawie. Ostatnio byłam tam z moimi rodzicami z Francji, którzy zachwycali się zarówno jedzeniem jak i poziomem obsługi. Nie dziwię się, że doczekali 10-tych urodzin. Gratuluję i życzę sukcesów przez kolejnych co najmniej 10 lat!
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS