< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Z Pamiętnika Kucharza

Kalejdoskop2014-04-30

 
Wchodząc do kuchni „Kucharza Doskonałego” wyczuć można intensywny zapach świeżych ziół, lekką nutę cynamonu, ten zapach otula nas, dociera do zmysłów. Tak właśnie pachnie nasza kuchnia.
Na stołach rozstawione rozmaite składniki, które posłużą do przygotowania tradycyjnych potraw. Powoli do gotowania szykuje się szef kuchni, który cierpliwie wytłumaczy wszystkie tajniki przygotowywania potraw. Po raz ostatni sprawdza receptury, składniki, poprawia swój nienagannie przygotowany fartuch. Wita Uczestników i Uczestniczki szerokim uśmiechem. Nauczyciele i Nauczycielki z różnych stron Polski dopiero się poznają. Wiedzą już, że czeka ich niesamowite 10 dni ze wspaniałymi ludźmi, których łączy wspólna pasja – GOTOWANIE.
Zajęcia rozpoczynają się z Mirkiem Rynduchem - młodym szefem kuchni pracującym na co dzień w czterogwiazdkowym hotelu w Pluskach. Przydziela każdemu zadania do wykonania, tłumaczy sposób wykonania potrawy, zwraca uwagę na szczegóły, odpowiada na pytania. Po ośmiu godzinach praktyk w kuchni Uczestniczki i Uczestnicy siadają do wspólnej kolacji. Degustują, smakują, i oceniają wszystkie dania, które wspólnymi siłami przygotowali. Jak to smakuje! Rozmowom nie ma końca. Mirek zdradził kilka swoich kulinarnych sekretów, wszyscy dzielą się doświadczeniami. Kolejne dni mijały równie szybko. Gęsina, zupa z raków, dzyndzałki warmińskie… same nowe smaki. Mirek żegna się czwartego dnia, a na jego miejsce przyjeżdża kolejny opiekun – Gieno Mientkiewicz, znawca serów i prawdziwy pasjonat dobrej polskiej kuchni. Dwa dni pracy na kuchni z Gieno dały Uczestnikom i Uczestniczkom praktyk inne spojrzenie na kuchnię tradycyjną. Dodatkowo poza programem wszyscy wspólnie przygotowali młody ser z krowiego mleka, który smakował wybornie. Na ostatnie cztery dni zawitał kolejny opiekun - Maciej Nowicki. Szef kuchni od razu zaraża wszystkich pozytywną energią. Maciej jest prawdziwym pasjonatem dawnej kuchni polskiej. Swoją bogatą i rozległą wiedzą gorliwie dzieli się z Nauczycielami i Nauczycielkami.


 
„Kucharz doskonały” Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych to projekt ogólnopolski. W ramach projektu Nauczyciele i Nauczycielki oraz Instruktorzy i Instruktorki praktycznej nauki zawodu kucharz, kelner i zawodów pokrewnych mają okazję odbyć 10-dniowe praktyki, podczas których własnoręcznie odtwarzają zapomniane receptury kulinarne. Nad prawidłowym przebiegiem całego procesu praktyk czuwają doskonali kucharze, szefowie kuchni, eksperci w swoim fachu.


 
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu udział w Projekcie „Kucharz Doskonały” Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych jest zupełnie bezpłatny. Nauczyciele i Nauczycielki biorące udział w projekcie otrzymują zwrot kosztów dojazdu na praktyki oraz powrotu do domu. Organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW, a także wszystkie surowce niezbędne do wspólnego kucharzenia. Uczestnicy i Uczestniczki otrzymują ponadto po 2 komplety wysokiej jakości strojów kucharskich.
 
  Projekt realizowany jest przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Projekt skierowany jest do Nauczycielek i Nauczycieli Zawodu oraz Instruktorów i Instruktorek Praktycznej Nauki Zawodu kształcących w zawodach kucharz, kelner, albo zawodach pokrewnych.
 
Kontakt z biurem projektu znajduje się na stronie internetowej projektu: www.doskonalykucharz.eu
 
 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS