< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Kulinarne rarytasy na warszawskim Powiślu - Rozbrat 20

Hotele i restauracje2014-04-04

Rozbrat 20, restauracja ciesząca się szczególną popularnością w środowiskach biznesowych i artystycznych, tej wiosny po raz kolejny zaskoczy nietypowym menu, w którym królować będą dania rzadko spotykane na warszawskich stołach: gravlax z krwistą pomarańczą, smażone foie gras czy dorsz z ośmiornicą w towarzystwie papryczki piquillo. Rano natomiast lokal zaprasza na Mimoza Bar, czyli smakowite śniadanie z szampanem serwowanym z sokiem ze świeżych pomarańczy.
 

 
W Rozbrat 20 połączenie eleganckiego wystroju, nieformalnej atmosfery i wyśmienitej, niekonwencjonalnej kuchni podbiło serca stołecznej socjety. Niewątpliwym atutem jest też często zmieniające się menu bazujące na sezonowych produktach. Właścicielka Monika Pęcikiewicz i szef kuchni Łukasz Guziński, który szkoli się u sław takich jak Anne-Sophie Pic czy Mauro Colagreco, nie ustają w kulinarnych poszukiwaniach, za co restauracja została w tym roku, po raz trzeci z rzędu, uhonorowana dwoma kompletami sztućców słynnego przewodnika Michelin. 
 

Kiedy ponad 5 lat temu zakładałam Rozbrat 20 postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będzie można zjeść wykwitnie, a jednocześnie czuć się swobodnie. Zależało mi, by kulinarne specjały serwować w pięknym, ale przyjaznym, kameralnym wnętrzu, gdzie panuje nieformalna atmosfera. Chciałam, aby przychodzący do nas goście czuli się jak w Paryżu. Naszym znakiem rozpoznawczym jest często zmieniające się menu, krótkie, lecz zawsze wyjątkowe. Klienci, wśród których wielu wywodzi się ze środowiska artystycznego, doceniają nieszablonowość tego miejsca – mówi właścicielka Monika Pęcikiewicz, która sama jest reżyserką teatralną.


 
W najnowszym, wiosennym menu Rozbrat 20 można znaleźć gravlax z krwistą pomarańczą, czyli tradycyjne skandynawskie danie przyrządzane z surowego łososia peklowanego w soli z dodatkiem cukru i koperku, smażone foie gras oraz dorsza z ośmiornicą podawanego z piquillo - niewielką, czerwoną, pieczoną papryką, obraną ze skórki, a następnie confitowaną w oliwie z czosnkiem.
 
Restauracja jest także popularnym miejscem spotkań wyższej kadry menadżerskiej, która chętnie korzysta z oferty śniadaniowej, równie wykwintnej co menu lunchowe i kolacyjne. Rozbrat 20 to także oferta cateringowa, zarówno na prywatne przyjęcia, jak i na spotkania biznesowe. 
 
ROZBRAT 20
ul. Rozbrat 20, 00-447 Warszawa, tel.: +48 (22) 628 02 95
pn-czw: 7:30 - 23:00, pt: 7:30 - do ostatniego gościa, sb: 9:00 - do ostatniego gościa, nd: 9:00-22.00
 
 
Kontakt dla mediów: 
Face it! Joanna Adamiak
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS